Hlavní obsah

Nehty na nás prozradí víc, než si myslíme

Ruce jsou nejen naší vizitkou, ale také nám ukazují stav celého našeho organismu – lámavost nehtů nebo bílé skvrnky na nich nám mohou oznamovat, že našemu tělu něco chybí a je nejvyšší čas s tím něco dělat.

Nehty na nás prozradí víc, než si myslíme

Nehty nás také můžou upozornit na nemoc či dehydrataci organismu. Proto nelze problémy s nehty podceňovat a rozhodně se nelze spoléhat pouze na vnější péči kosmetických přípravků. Vždy je zapotřebí začít zdravou výživou, doplnit tělo o potřebné vitamíny, minerály a především vodu. Dostatek tekutin totiž hraje i v péči o nehty významnou roli.   

V každém případě, pokud se vám problém bude zdát závažnější, nebojte se navštívit svého kožního lékaře. Některé změny na nehtu totiž mohou souviset i s plísňovým onemocněním, což vyžaduje péči opravdového odborníka.

Co je tedy dobré dodržovat, aby naše nehty byly naší pýchou a abychom minimalizovali další zdravotní problémy? Připravili jsme pro vás deset rad, které mnohé napoví.

Deset tipů pro zdravé a krásné nehty

 1. Nezapomínejte na hydrataci 

Výborným prostředkem, který udrží nehty i jejich okolí hydratované a zabrání vysušování, zatrhávání kůžiček a lámání nehtů, je obyčejná lékárenská vazelína. Stačí vetřít malé množství předtím, než jdete spát, nebo kdykoliv cítíte, že jsou kůžičky suché.

„Pořiďte si malý kelímek na noční stolek, do zásuvky v práci i do přihrádky v autě, tak budete mít vazelínu vždy po ruce a bude vám sama připomínat, že si máte nehty promazat," radí Lenka Hronová z Glasscare.

Pokud vám vazelína nevyhovuje, můžete ji nahradit ricinovým olejem bohatým na vitamin E, nebo kuchyňským olivovým olejem.

 2. Gumové rukavice součástí každého úklidu

Každý úklid spojený s vodou nebo hlínou na zahradě je pro nehty velkou zátěží, obzvlášť připočteme-li chemické přísady čisticích prostředků. Obyčejné gumové rukavice tomu všemu dokáží zabránit.

Navíc pokud si před jejich obléknutím ruce namažete krémem, pak se můžete těšit na mnohem jemnější pokožku.

 3. Kůžičky se nestříhají

Nehtové kůžičky neboli kutikuly se nezastříhávají, protože pak rychleji dorůstají a jsou houževnatější a navíc může dojít ke zranění, při kterém se do rány velmi snadno dostane infekce. 

„Správným postupem je zatlačit kůžičky opatrně s pomocí pomerančového dřívka nebo gumové špachtličky zpátky do lůžek, nejlépe po koupeli, kdy jsou změkčené, jinak můžete kůžičky poškodit a oslabit tak celý nehet,“ radí Lenka Hronová

 4. Před mykózou chrání sušení

Po umývání nádobí, koupeli, sprše nebo návštěvě bazénu si pečlivě osušte ruce a nehty na rukou i nohou. Zabráníte tak případnému šíření mykózy.

 5. Zázračný vitamín H

Nehty jsou tak jako kopyta koní tvořeny z keratinu. A právě díky kopytům vědci odhalili zázračné účinky biotinu nebo-li vitamínu řady B, nazývaného také vitamínem H, který posiluje koňská kopyta.

Zvýšený příjem tohoto vitamínu analogicky zpevní také lámavé a štěpivé nehty a jako bonus zpomaluje nadměrné vypadávání vlasů. „Je obsažen hlavně v játrech, arašídech, vaječných žloutcích, houbách, grapefruitech či vodních melounech,“ vypočítává Hronová.

 6. Mléko i vajíčka součástí jídelníčku

Váš jídelníček by měl obsahovat minimálně jednu sklenici mléka a vajíčko natvrdo denně. Obsahují totiž zinek, který zlepšuje především vzhled nehtu. Nedostatek zinku se projevuje bílými skvrnami na nehtech, které moc parády nenadělají.

  
7. Správné pilování

I pilování nehtu by mělo být prováděno podle pravidel. V první řadě si nehty nikdy nepilujte, když máte změklé nehty z vody, jsou pak mnohem náchylnější k lámání. Netahejte ani s pilníkem tam a zpátky, ale pilujte v jednom směru. Odborníci navíc doporučují používat především skleněné pilníky, které jsou mnohem jemnější.  

 8. Masáž nehtů by měla být samozřejmostí

Každou volnou chvilku například v MHD či při čekání ve frontě byste měli využít k masáži prstů. Podpoříte tak prokrvení nehtového lůžka a urychlíte růst nehtu.

Výborné je spojit masáž s aplikací krému na ruce. Nehty tak již za pár dní budou vypadat výrazně silněji a zářivěji.  

 9. Lakování nehtů může být výhodné

„I když se vám třeba barevné nehty nelíbí, nerezignujte na používání laku na nehty. Neslouží jen na ozdobu, ale nehty také chrání před vlivy vnějšího prostředí,“ vysvětluje Lenka Hronová z Glasscare.

Používejte proto pravidelně bezbarvý lak a jeho vrstvu pravidelně doplňujte, když je potřeba. Kvalitní laky by měly vydržet až sedm dní. Nalakované nehty navíc působí zdravěji a upraveně.

Bezbarvý lak používejte i dospod před lakováním výraznými barvami. Jinak budete mít problém odstranit z nehtů nádech tmavých a výrazných barev.

 10. Používejte pouze šetrné odlakovače

Šetrné odlakovače neobsahují aceton ani formaldehyd. Tyto látky nehty vysušují a způsobují slábnutí a třepení. Namísto toho šetrný odlakovač založený na bázi acetátu nehtům téměř neškodí.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků