Hlavní obsah
 

Mistr obuvi Manolo Blahnik odstartoval na pražské Kampě výstavu plnou extravagance

Legendární návrhář Manolo Blahnik ve čtvrtek 10. srpna slavnostně zahájil výstavu The Art of Shoes v pražském Muzeu Kampa. K vidění je výběr více než dvě stě kusů výstředních bot, které obouvala i hlavní představitelka seriálu Sex ve městě Sarah Jessica Parkerová.

 
Mistr obuvi Manolo Blahnik odstartoval na pražské Kampě výstavu plnou extravagance

Výběr zahrnuje rozmezí Manolovy tvorby od raných sedmdesátých let až do dneška.

Španělský mistr obuvi českého původu má za sebou už 45 let úspěšné návrhářské kariéry.

Foto: David Hughes

„Žijeme v době neustále se měnících trendů. Jeden den obujete sandálky a druhý zase kozačky,“ uvedl návrhář a dodal, že s odstupem času je stejně nejdůležitější vlastností bot jejich funkčnost.

Španělskému návrháři s českými kořeny se přezdívá „mistr obuvi“. Z denně používaných předmětů, jako je obuv, dokázal za svou pětačtyřicetiletou kariéru vytvořit umělecké dílo.

Tyto střevíčky a dalších 211 kusů je k vidění do půlky listopadu v muzeu Kampa.

Foto: Manolo Blahnik

„Manolo patří mezi těch několik málo umělců, kteří si vytvořili svůj vlastní, umělecký jazyk a styl, který jde snadno rozpoznat po celém světě,“ uvedla kurátorka výstavy Cristina Carrilo de Albornozová.

K vidění je mimo jiné i kolekce bot Marie Antoinetta, kterou Blahnik vytvořil s kostýmovou návrhářkou a držitelkou Oscara Milenou Canonerovou pro film režisérky Sofie Coppolové Marie Antoinetta.

Blahnik za svou kariéru navrh více než 13 tisíc bot.

Foto: Manolo Blahnik

Blahnikův osobitý vkus je prostoupen vášní k umění, architektuře a botanice, která se v jeho návrzích doplňuje s prvky italské, ruské nebo španělské kultury.

Na různorodosti stylu se podepisuje i fakt, že se španělské matce a českému otci narodil na Kanárských ostrovech. Většinu života ale prožil ve Velké Británii.

Střevícový virtuóz za svůj život vytvořil na 13 tisíc návrhů lodiček, sandálků, ale i pantoflů. Jak sám říká, za většinou z nich stojí zajímavý příběh. „Asi před pěti lety jsem navrhl kolekci pestrobarevných střevíců, ke kterým mě inspiroval přehoz na posteli v ložnici španělského krále Filipa II.,“ uvedl Blahnik.

Tereza Maxová se ujala slavnostního odhalení.

Foto: Novinky

Výstava cestuje po městech, která jsou pro Blahnikovu práci i život významná. Po Miláně a Moskvě mohou jeho dílo návštěvníci obdivovat do 12. listopadu i v Praze. „Je pro mě velká pocta být zase zpátky,“ uvedl Blahnik a dodal, že svůj volný čas tráví v Praze především v muzeích a kostelech.

Za svou kariéru obul mnoho známých osobností, například Lady Dianu, zpěvačku Madonnu nebo herečku Sarah Jessiku Parkerovou, která ztvárnila postavu Carrie Bradshawové v seriálu Sex ve městě. Letos vydal novou kolekci bot ve spolupráci se zpěvačkou Rihannou, která je charakteristická pro svou zdobnost a pompéznost.

V červnu Blahnik navrhl exkluzivně pro Prahu luxusní pár střevíčků. Boty v hodnotě pět tisíc eur (cca 135 tisíc korun) slavnostně představila veřejnosti modelka Tereza Maxová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků