Hlavní obsah
 

Lupy jako nemoc i kosmetický problém

Téměř polovina populace se během svého života setká s problémy vlasové pokožky v podobě lupů. Přestože se jedná o kožní nemoc, lupy mohou způsobovat i řadu estetických problémů. Oblečení poseté lupy a nadměrné svědění hlavy nepřidá na sebevědomí nikomu. A tak i taková malichernost může stát za vznikem závažných psychických problémů.

 
Lupy jako nemoc i kosmetický problém

Lupy totiž mohou v ostatních lidech zcela nesmyslně vzbuzovat pocit nedostatečné péče a hygieny. Je tomu však spíše naopak. Lidé s lupy se o své vlasy většinou starají mnohem více, než ti, co problémy nemají. Lupy tedy nejsou záležitostí nedostatečné hygieny, nýbrž genetické dispozice.

Buňky pokožky hlavy se cyklicky obnovují. V případě lupů však dochází k nadměrné tvorbě zrohovatělých buněk, která je často spojena se zvýšenou produkcí kožního mazu.

Nejčastější příčinou vzniku lupů je reakce na kvasinku jménem malassezia, která je přirozenou součástí pokožky hlavy každého člověka. U některých lidí kvasinka nespouští žádnou reakci, ale u jiných vyvolává díky vrozeným predispozicím zánětlivou reakci, která vede nejčastěji právě k odlupování šupinek a svědění.

V zimě se vyskytují častěji

První problémy s lupy se u člověka objevují v období dospívání a většinou přetrvávají až do středního věku. Někteří lidé trpí lupy dokonce celý život.

U mužů je výskyt častější než u žen, protože mužské hormony stimulují vyšší produkci kožního mazu.

Pokožce hlavy také nesvědčí zimní období. Ochranná bariéra pokožky bývá oslabena a tak může snáze dojít k jejímu podráždění. Podpořit to mohou i neprodyšné pokrývky hlavy. Proto by lidé i v zimě měli upřednostňovat bavlněné a slabší, vzdušné čepice.

Vlasům nesvědčí ani chemické ošetřování, jako je odbarvování či barvení. A pak dlouhodobé vysoušení vlasů. Při těchto úkonech vlasová pokožka trpí nejvíce.

Dva druhy lupů

Odborníci rozlišují dva druhy lupů – mastné a suché. Rozdíl je právě v množství mazu způsobeném nahromaděním šupinek lupů.

Pokud je šupinek lupů více, pak se tvoří tzv. mastné lupy, které jsou nažloutlé barvy a hůře se odlupují, díky čemuž se i mnohem více podráždí pokožka, která navíc velmi svědí. Bohužel tyto lupy mohou i díky žlutému tuku zapáchat.

Suché lupy bývají menší a bílé a díky suché vlasové pokožce se i snáze odlupují a spadají na ramena. Pokožku hlavy může také trápit zvýšená svědivost, ale lupy nezapáchají.

První pomoc ve volbě kvalitního šamponu

Pokud se jedná o lehčí formu lupů - postižena je například jen část pokožky hlavy, pak lze jako první pomoc použít speciální šampony. Ovšem je-li problém rozsáhlejší, kdy lupy postihují většinu vlasové pokožky, pak je dobré vždy nejprve vyhledat pomoc odborníka - kožního lékaře. Podívejte se i na naše video, kde o problému hovoří paní doktorka Monika Arenbergerová z pražské Fakultní nemocnice Vinohrady.

Existuje řada různých šamponů proti lupům, které obsahují řadu aktivních látek a bojují tak s kvasinkou malassezia – antimykotika. Kromě obsahu těchto aktivních látek je však důležité i jejich množství a volba dalších přísad ve složení, neboť ty mohou významně ovlivňovat jejich účinnost na pokožku hlavy.

Velmi důležité je často agresivní šampony proti lupům střídat s šampony na citlivou pokožku.

Největší mýty o lupech
Lupy se přenášejí prostřednictvím kartáčů, hřebenů nebo polštářů. LEŽ! Nejedná se o infekci, výskyt lupů je dán geneticky.
Pravidelné zastřihávání vlasů vede k odstranění lupů. LEŽ! Délka vlasů nemá na výskyt lupů žádný vliv kromě toho, že delší vlasy poškozenou pokožku hlavy jen lépe zakryjí.
Lupy lze léčit pouze pomocí léků na předpis. LEŽ! Nejedná se o chorobu v pravém slova smyslu, dermatologové naopak doporučují pravidelné používání volně dostupných speciálních šamponů proti lupům.
Každodenní mytí pomáhá proti lupům. ČÁSTEČNĚ PRAVDA. Pravidelné mytí jemným šamponem zmírňuje či zpomaluje příznaky, avšak problém s lupy trvale nevyřeší, pokud tedy nepoužíváte účinný šampon s antimykotiky.
Příčinou lupů může být stres. LEŽ! Příčinou lupů je kvasinka malassezia, nicméně imunitní systém oslabený stresem může závažnost problémů s lupy ovlivňovat. 
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků