Hlavní obsah
Emma Watsonová Foto: Profimedia.cz

Emma Watsonová: Práva žen vnímám velmi osobně

Po několika náročných thrillerech kývla Emma Watsonová na pohádku. Úspěšná britská herečka (26) se představí v hlavní roli muzikálového fantasy Kráska a zvíře.

Emma Watsonová Foto: Profimedia.cz
Emma Watsonová: Práva žen vnímám velmi osobně

A proč právě pohádková postava? „Role v dramatu Kolonie (2015), inspirovaném skutečnými událostmi v chilské kolonii za Pinochetova režimu, a otcem sexuálně zneužívaná dcera v krimi Regression (2015) byly hodně drsné, takže jsem uvítala změnu,“ vysvětluje Emma.

„Není však kráska jako kráska. Odmítla jsem například hrát Popelku, ale s Belle z Krásky a zvířete to bylo jiné. Tu jsem si oblíbila už jako malá holka. Líbilo se mi na ní, že byla inteligentní, nezávislá, zvídavá. Obdivovala jsem i její vztah ke zvířeti. Už tehdy jsem měla z téhle pohádky pocit, že vše dobře dopadne, a přesně to z ní cítím i dnes,“ prozrazuje.

A režisér Bill Condon dodává: „Všichni víme, jak sečtělá a sofistikovaná Emma je. A přesně po tom touží i kráska. Právě tahle vnitřní inteligence, kterou Emma do své role vložila, je při natáčení živě hraného snímku naprosto klíčová.“

V hrané adaptaci animované klasiky Kráska a zvíře s oscarovým Američanem Kevinem Klinem

Foto: Falcon

Nadaná Britka na sebe tedy může být právem pyšná. Je nejen nejúspěšnější z trojice protagonistů z čarodějnické ságy o Harrym Potterovi, ale angažuje se i jako vyslankyně dobré vůle OSN ve výboru pro rovnost pohlaví a posílení postavení žen, konkrétně v kampani HeForShe.

„Práva žen vnímám velmi osobně, takže tato příležitost je pro mě úžasná. Stále se mám co učit a doufám, že do této pozice přinesu více osobních zkušeností a pomůžu ji zviditelnit,“ říká.

Emma Watsonová

Foto: Profimedia.cz

Svůj talent pak prokázala i v dalších filmech, které po posledním dobrodružství Harryho Pottera a Relikvie smrti - část 2 (2011) natočila. Celkově vyspěla i jako herečka.

„Jsem sebejistější. Dřív jsem brala konkurzy na lehkou váhu s tím, že mě buď obsadí, nebo ne. Dnes na ně jdu s rozhodnutím, že roli ve filmu, který jsem si vybrala, musím dostat,“ prozrazuje půvabná rodačka z Paříže.

Ve městě nad Seinou se narodila anglickým rodičům, právníkům Jacqueline a Chrisovi. Francouzkou je Emmina babička, u které s rodiči jako malá žila. Když jí bylo pět let, rodina se přestěhovala do Anglie, do Oxfordu. Emma začala účinkovat ve školních hrách, v sedmi letech vyhrála recitační soutěž, v deseti pak zvítězila v konkurzu na roli Hermiony pro první film Harry Potter a Kámen mudrců (2001).

Rupert Grint, Daniel Radcliffe a Emma v Harrym Potterovi a Princi dvojí krve (2009)

Foto: Profimedia.cz

Je šťastná, že měla hned od prvních Harry Potterů tak výborné režiséry, jako byli Chris Columbus nebo Alfonso Cuarón. Ještě před skončením kouzelnické ságy si zahrála malou roli v životopisném dramatu Můj týden s Marilyn (2011) s vynikajícím krajanem Eddiem Redmaynem. Hned po jeho dokončení se objevila v teenagerovském dramatu Charlieho malá tajemství (2012), kde znovu upozornila na svůj herecký potenciál.

S díky vzpomíná na Sofii Coppolovou, která jí dala šanci v krimidramatu Bling Ring: Jako VIPky (2013), na Setha Rogena z komedie Apokalypsa v Hollywoodu (2013) a konečně i na Darrena Aronofského, jenž ji obsadil do dramatu Noe (2014) po boku Russella Crowea.

Sama říká, že by ale ráda mnohem častěji hrála v komediích. „Došlo mi to po Apokalypse v Hollywoodu. Vlastně to, co jsem na Hermioně měla nejraději, byl její smysl pro legraci, milovala jsem její scény s Ronem, kterým se ještě dnes musím smát. Na univerzitě jsem hrála v Čechovových Třech sestrách. Byla to černá komedie, ale bavilo mě, že jsem při ní uměla lidi rozesmát,“ svěřuje se.

Ve velkých filmech je díky zkušenostem z natáčení Harryho Pottera jako doma. „Za ta léta se ze mě stala disciplinovaná herečka. Jsem zvyklá opakovat jednu scénu do úmoru, při natáčení hodiny mrznout, stát promočená v dešti, pak utíkat a na povel plakat…“

V lednu se ve Washingtonu zúčastnila pochodu proti Donaldu Trumpovi.

Foto: Profimedia.cz

Ještě v Anglii si Emma udělala řidičák a jako plnoletá získala přístup ke svému pohádkovému jmění ve výši 10,5 miliónu liber, které si vydělala veleúspěšnou potterovskou sérií. Nejprve ale na přání rodičů souhlasila s bankovním rychlokurzem.

Víte, že…

  • V roce 2014 zakončila bakalářským titulem vysokoškolská studia anglické literatury na americké Brownově univerzitě.
  • V roce 2016 založila feministický knižní klub Goodreads.
  • Letos se ještě představí ve sci-fi The Circle s Tomem Hanksem.
  • Hraje tenis, má ráda všechny zimní i vodní sporty, vlastní i potápěčský diplom. Je rovněž majitelkou stříbrné medaile za volný styl a street jazz. Od roku 2013 může navíc učit jógu a meditaci.
  • Je i tváří kosmetické firmy Lancôme a autorsky se podílí na několika módních řadách organického oblečení. Zároveň je velvyslankyní Camfed International, hnutí pro vzdělávání dívek v desítkách afrických vesnic.

 

I v tomto směru potvrdila, že je vynikající žačka. Po konzultaci s experty, rodinou a přáteli se ještě předtím, než v devatenácti letech odjela do Ameriky, rozhodla k první velké transakci. Aby ukázala, jak důležité pro ni bylo zapustit nejdříve kořeny doma v Anglii, chytře koupila dům v Londýně, takže, ať se stane cokoli, vždycky se má kam vrátit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků