Hlavní obsah

Čachtická paní Anna Frielová: Mužů jsem si dosud moc neužila

Pár let po tom, co se představila jako hraběnka v Jakubiskově velkofilmu Bathory, otevřel Angličance Anně Frielové konečně dveře Hollywood. Letos se dvakrát ukáže po boku velkých hvězd.

Čachtická paní Anna Frielová: Mužů jsem si dosud moc neužila

Stesk po rodné Anglii si zakázala. „Teď, když jsem tu uspěla a mohla si koupit v L. A. i dům, asi nemohu plakat po domově. Jsem tu hlavně kvůli práci, ne proto, že bych to tu měla raději. Rozhodla jsem se, že chci točit v Hollywoodu, a udělala jsem pro to všechno.

Anna Frielová

Foto: Profimedia.cz

Zpočátku jsem z toho sice měla obavy, protože v Americe jsem už jednou před lety začínala a zklamaná jsem se vrátila. Přesto jsem se odhodlala znovu a udělala jsem dobře. Ať totiž chcete nebo nechcete, herecká kariéra se jinde než v Hollywoodu nedělá,“ vysvětluje čtyřiatřicetiletá rodačka z hrabství Lancashire v severozápadní Anglii.

Už loni se představila spolu s Anthonym Hopkinsem a Antoniem Banderasem v Allenově hořké komedii Poznáš muže svých snů, letos hraje v krimi Londýnský gangster po boku Colina Farrella a v thrilleru Všemocný s Bradleym Cooperem a Robertem De Nirem.

Herečka Anna Frielová jako Alžběta Bathory

Foto: ČT, Právo

„To, že mi roli nabídl Woody Allen, byl pro mě zatím největší kompliment, považuji to za třetí pokračování své kariéry,“ říká Anna, která byla v Británii známá už od začátku devadesátých let z televize i z řady anglických filmů. Věděla ale, že jestliže dostane šanci, získá si i americké a světové publikum. Ta přišla v roce 2007 v americkém romantickém seriálu Řekni, kdo tě zabil, ale především v postavě Alžběty Báthoryové.

„Tu jsem si nemohla nechat ujít, a taky jsem si ji vybojovala. Kontroverzní postavy mě vždy přitahovaly. Už v šestnácti jsem se stala v Anglii populární rolí lesbičky v seriálu Brookside. V jednadvaceti jsem na Broadwayi hrála v dramatu Na dotek striptérku, pak přišla revoltující dívka v dramatu Kmen (1998) a narkomanka v Motelu Niagara (2006). Alžběta byla ovšem moje největší herecká výzva,“ prozradila mi Anna v rozhovoru před premiérou Jakubiskova velkofilmu.

Na náročnou roli si drobná, pouhých 157 centimetrů vysoká Anna troufla nejen proto, že čachtické paní podle režisérovy představy jako by z oka vypadla. „Postava křehké, ale vnitřně silné ženy, která obstála v tehdejším drsném mužském světě, mě fascinovala. Obdivovala jsem její odvahu a sílu, ale nejen to. Alžbětu jsem si užila i jako žena.

Sama se totiž ráda oblékám, velkou slabost mám pro značkové boty, ale nejvíc miluji šaty, které mají ducha. Právě těch jsem si při natáčení užila v podobě nádherných dobových kostýmů, patřily k nim i krásné účesy, zdobené drahokamy. Na Alžbětu nikdy nezapomenu. Věřím, že jsem si kus její odvahy a síly odnesla i pro svůj další život,“ řekla herečka, která o své houževnatosti už přesvědčila i Hollywood.

V Londýnském gangsterovi si už zahrála po boku výborného Colina Farrella.

Foto: Profimedia.cz

Poznala tam ovšem i to, že nic není zadarmo. Když jsme před dvěma roky spolu hovořily, Anna mi tvrdila, že ještě není tak slavná, aby jí před dveřmi stáli paparazziové. Dnes je vše jinak a její fotografie plní i přední stránky bulvárů. Stačil k tomu její nedávný rozchod s dlouholetým partnerem, známým anglickým hercem a spisovatelem Davidem Thewlisem (47), se kterým má pětiletou dcerku Gracii.

„Je nesmírně inteligentní, laskavý, klidný a neuvěřitelně kreativní. Maximálně mi vycházel ve všem vstříc. Když jsem natáčela seriál Řekni, kdo tě zabil, staral se o dceru převážně on. Jinak ale pořád ležel v knihách, já jsem daleko společenštější,“ prohlašovala před lety.

Právě to ale nejspíš Annu a Davida později rozdělilo. Už v roce 2009, když hrála na Broadwayi ve Snídani u Tiffanyho, se na čas zakoukala do o deset let mladšího amerického kolegy Josepha Crosse. Podle přátel vztah s Davidem narušilo i časté odloučení při natáčení, ale skrývali to, aby nikomu neublížili. I když jako partneři končí, stále si jeden druhého velmi váží, oba také budou pokračovat ve výchově Gracie a budou se snažit být jí těmi nejlepšími rodiči.

Po devíti letech Anna vyměnila Davida za volnomyšlenkářského populárního Velšana Rhyse Ifanse (43), s nímž natáčela nový televizní film, fantasy Neverland (Země nezemě – 2011).

Dnes už expřítel David Thewlis s jejich dcerkou Gracií.

Foto: Profimedia.cz

„Možná něco doháním, mužů jsem si dosud moc neužila,“ nechala se slyšet Anna. „David byl můj čtvrtý partner, byla jsem s ním od čtyřiadvaceti.

Čím se může pochlubit

Rozhodnutí stát se herečkou ovlivnili rodiče – matka Julie, odbornice na speciální pedagogiku, a otec Dese, učitel francouzštiny a bývalý folkový kytarista.

Od svých třinácti let byla členkou souboru Oldham Theatre Workshop, se kterým procestovala celou Anglii.

V pětadvaceti byla za drama Válečná nevěsta nominována na cenu Genie za nejlepší ženský výkon v hlavní roli, v roce 2008 za seriál Řekni, kdo tě zabil na Zlatý glóbus a v roce 2009 na Českého lva za Bathory.

Pro roli Alžběty se naučila šermovat a jezdit na koni.

Za devět let společného života hrála s Davidem Thewlisem jen ve dvou filmech: v roce 2003 v dobrodružné sci-fiProud času a v Londýnském gangsterovi (2010).

Od roku 2008 se s bývalou modelkou Twiggy aktivně podílí na módní kampani vytvořené na podporu žen s rakovinou prsu.

Nikdy nedržela diety. Má vlastní recept, který funguje – přestat jíst, když už necítíte hlad, a k tomu osm šálků čaje denně. Na zahnání hladu při natáčení má vždy po ruce banán.

Byl ale hodně vážný. S Rhysem je naopak velká legrace, s ním zapomenu na těžké chvíle, které život přináší, jsem s ním velice šťastná. Hlavně ale chci, aby to samé cítila i malá Gracie. Je tím nejdražším, co mám.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků