Touha po krásném a dokonalém těle přivádí stále mladší dívky do péče psychiatrů. Anorexii přitom nelze podceňovat. Až 5 % procent nemocných na tuto vážnou psychickou chorobu umírá.

Léčba není vůbec jednoduchá, trvá obvykle velmi dlouho, než si nemocný vůbec nějaký problém přizná, jestli tak vůbec někdy učiní. Což platí i u slavných.

Herečka Antonia Campbell-Hughesová to s hubnutím přehnala kvůli roli ve filmu o roky vězněné Natasche Kampuschové.

Herečka Antonia Campbell-Hughesová to s hubnutím přehnala kvůli roli ve filmu o roky vězněné Natasche Kampuschové.

FOTO: Profimedia.cz

Většina žen své problémy tajila a začala o nich hovořit až v okamžiku, kdy nad nimi zvítězily. U většiny z nich to byl přitom velmi těžký boj. Problém totiž nesouvisí s jídlem jako takovým, ale především s postojem jedince k sobě samému i k vlastnímu tělu. Jedná se tedy o velmi závažný psychický problém, jenž se obvykle neobejde bez odborné psychiatrické péče.

Ani herečka Lindsay Lohanová si svůj problém s poruchou příjmu potravy nechtěla dlouho přiznat. Zlom prý přišel v okamžiku, když samu sebe viděla v jednom televizním programu a uvědomila si, že vypadá jako kostlivec.

Ani herečka Lindsay Lohanová si svůj problém s poruchou příjmu potravy nechtěla dlouho přiznat. Zlom prý přišel v okamžiku, když samu sebe viděla v jednom televizním programu a uvědomila si, že vypadá jako kostlivec.

FOTO: Profimedia.cz

Začátek nemoci může být spojen s vynecháváním nejprve sladkých a tučných jídel a s jejich náhradou za zdravější potraviny, s nástupem vegetariánství až veganství, s vyhýbáním se školním jídelnám a společným obědům či večeřím s dalšími členy rodiny a podobně.

Pokud dojde k rozvoji onemocnění, přichází postupné odmítání stále většího množství jídel, až přijde fáze naprostého hladovění.

Psychické problémy dovedly k poruchám příjmu potravy i herečku Angelinu Jolie.

Psychické problémy dovedly k poruchám příjmu potravy i herečku Angelinu Jolie.

FOTO: Profimedia.cz

Část dívek dokáže svůj problém skrývat za různými zástupnými zdravotními problémy, kdy se vymlouvají na potíže se zažíváním, hormonální poruchy a na další zdravotní komplikace. Mnohdy jsou ochotny podstupovat i náročná interní vyšetření, která však nepřinášejí žádná vysvětlení a nejsou schopna odhalit skutečnou příčinu jejich problému.

Katie Holmesová byla nejčastěji spojována s anorexií, když žila s Tomem Cruisem. Tehdy musela dodržovat extrémní detoxikační program kvůli scientologické církv, což se významně odráželo na její postavě.

Herečka Katie Holmesová byla nejčastěji spojována s anorexií, když žila s hercem Tomem Cruisem. Tehdy musela dodržovat extrémní detoxikační program kvůli scientologické církvi, což se významně odráželo na její postavě.

FOTO: Profimedia.cz

V pozdějších fázích, kdy dochází k poškození orgánů a k ohrožení zdraví v důsledku dlouhodobého hladovění, mohou vyšetření prokázat problémy, které vznikly již jako následek vzniklé poruchy příjmu potravy. Pokud k tomuto dojde, je většinou jedinou pomocí lékařská péče a hospitalizace na příslušných odděleních. Ovšem té se pacientky často brání.

Victoria Beckham sice oficiálně nikdy nepřiznala, že trpěla anorexií jako takovou. Měla prý jen období, kdy byla doslova posedlá svým vzhledem a soustředila se na svou štíhlost.

Bývalá zpěvačka a nyní módní návrhářka Victoria Beckhamová oficiálně nikdy nepřiznala, že trpěla anorexií jako takovou. Měla prý jen období, kdy byla doslova posedlá svým vzhledem a soustředila se na svou štíhlost.

FOTO: Profimedia.cz

Kdy se problémy nejčastěji objevují
Poruchy příjmu potravy se nejčastěji objevují u dospívajících dívek, postihnout však mohou i dospělé ženy, velmi výjimečně se objevují i v mužské populaci. Rizikovou skupinou jsou i těhotné ženy a ženy krátce po porodu, které buď v minulosti měly problém s poruchou příjmu potravy, nebo mají potíže se smířit se změnami své postavy, které mateřství obnáší, a pomocí přísných diet mají snahu rychle dostat tělo a váhu pod kontrolu.

Léčba není snadná

V první řadě musí anorektička či anorektik o pomoc projevit zájem, což je v mnoha případech pro řadu z nich nemyslitelné. Děje se tak často na nátlak okolí, což není ideální.

Modelka Eliška Bučková problémy s anorexií dlouho tajila.

Modelka Eliška Bučková problémy s anorexií dlouho tajila.

FOTO: Profimedia.cz

Ve vážných případech je nutná žilní výživa, která zajistí potřebný přísun vitamínů a stopových prvků nutných k fungování organismu. Součástí léčby je samozřejmě i spolupráce s lékařem internistou a psychologická terapie, do které je vhodné zapojit celou rodinu.

Dalším krokem je nemocniční léčba, která by měla vést k obnovení normální váhy. I když se to lékařům povede, ani tehdy ale ještě nemá nemocný vyhráno, jelikož to ještě neznamená, že došlo k přeprogramování mozku a dotyčný změnil nezdravý postoj k příjmu potravy na zdravý.

Keira Knightley anorexií prý nikdy netrpěla. Její problém byl přesně opačný. Ať snědla, co snědla, nemohla přibrat.

Herečka Keira Knightleyová anorexií prý nikdy netrpěla. Její problém byl přesně opačný. Ať snědla, co snědla, nemohla přibrat.

FOTO: Profimedia.cz

Kde najdou pomoc
Občanské sdružení Anabell v Brně pomáhá lidem s poruchami příjmu potravy i jejich blízkým. www.anabell.cz
Centrum pro poruchy příjmu potravy v Praze – nabízí ambulantní péči, denní stacionář i klinickou léčbu. psychiatrie.lf1.cuni.cz
Dětská psychiatrická klinika 2. LF UK A VFN v Praze – je jediným klinickým pracovištěm v oboru dětské psychiatrie v ČR. www.fnmotol.cz
Více informací lze nalézt i na stránkách www.vyzivavnemoci.cz, kde je pacientkám nebo jejich rodinám k dispozici také poradna s odborníkem.