I v Bolívii, kde od roku 2006 vládne v historii první domorodý prezident Evo Morales, lze stále častěji spatřit ministryně, soudkyně nebo televizní hlasatelky oděné podle módy cholita. Cholita je zdrobnělina od chola, a to je většinou pejorativní označení domorodých žen.

Eliana Pacová nemohla věřit svým očím, že mohla představit svou kolekci Pachamama v září na prestižním Fashion Weeku v New Yorku. Nejprve tedy byla předvedena ve vládním paláci v La Paz, což odráželo podporu jejímu projektu ze strany bolivijských úřadů.

„Bylo to poprvé, co se tyto šaty dostaly až na módní přehlídky a obléklo je 12 modelek z různých zemí," chlubí se Eliana Pacová.

Nabírané sukně tzv. cholity, se těší opět velké oblibě.

Nabírané sukně tzv. cholity, se těší opět velké oblibě.

FOTO: Profimedia.cz

Sukně symbolem diskriminace

Tyto barevné sukně, které kdysi byly symbolem diskriminace a které se nosily společně se šálem z vlny z lamy a malým kloboučkem na hlavě, dnes domorodé bolivijské ženy odívají s pýchou.

Tato móda v sobě nese bolivijskou identitu a hrdost. Sama návrhářka Eliana Pacová nosí ve svém ateliéru v La Paz rovněž tento tradiční oděv, jemuž dodala sofistikovaný nádech, aby mohl překročit hranice.

Na šaty je potřeba šest metrů látky

Oděv cholita, který Bolivijky nosí ve všední den stejně jako ve svátek, se skládá ze tří nebo čtyř vrstev, z nichž na každou se spotřebuje až šest metrů látky. Sukně spadá pod kolena a může vážit až deset kilogramů.

Taková sukně stojí 200 až 4300 dolarů (5000 až 107 500 Kč). Při významných událostech a církevních svátcích k ní ženy nosí zlaté nebo stříbrné šperky a drahokamy.

Na jedny šaty je třeba až šest metrů látky

Na jedny šaty je třeba až šest metrů látky

FOTO: Profimedia.cz

Celosvětový zájem

Díky slavné přehlídce v mecce módy v  New Yorku si tradiční bolivijské sukně získaly obdiv španělské návrhářky Agathy Ruiz de la Prada, která se proslavila svými zvláštními barevnými kreacemi.

„Miluji oděvy cholita, připomíná mi to hodně Yvese Saint Laurenta a Giorgia Armaniho v jejich nejlepších letech," říká návrhářka, která přijela do Limy, aby tu představila vlastní kolekci. „Ráda bych představila tuto módu v Madridu a v Paříži," dodává Prada.

A to je právě snem bolivijské návrhářky. „Myslím, že je možné, aby evropské ženy nosily šálu nebo klobouk cholita," říká Eliana Pacová. Představuje si rovněž, že by nosily barevné šály k šatům západního stylu nebo k džínům.

Nabírané sukně se opět dostávají do módy

Nabírané sukně se opět dostávají do módy

FOTO: Profimedia.cz

Těžká práce plná hrdosti

Podle Adriany Barrigové z Agentury pro turistický rozvoj při radnici v La Paz jsou oděvy cholita součástí kultury a pro návštěvníky přijíždějící objevovat Bolívii jsou velkou atrakcí.

Eliana Pacová zdůrazňuje, jaká obrovská práce se skrývá za každým modelem: jsou ručně šité a pletené a může na nich až dva týdny pracovat tým tří lidí.

„Pro mne to představuje kulturu, identitu, hrdost i práci, neboť chola hodně a těžce pracuje," říká. „A skrze tuto módu se žena prosazuje jako nezávislá," dodává.