Po otravě těžkým kovem, ze které se několik měsíců zotavoval a kdy nemohl ani číst a psát, se Danielův sen o kariéře architekta zcela rozplynul. A tak se rozhodl, že zkusí cestu návrháře oblečení.

Nejdříve mezi jeho klienty patřili pouze podnikatelé. V roce 2011 otevřel ateliér Bindle & Keep. Návrhy se rodily v New Yorku, oblečení ale vznikalo v Bangkoku. Většinu zákazníků tvořili finančníci z Wall Streetu.

„Když jsem si dělal podnikatelský plán, myslel jsem si, že právě oni moje obleky potřebují. Měli peníze a stále vyhledávali nové krejčí," vzpomíná Friedman.

Zájem transgender komunity přišel náhodou

Koncem roku 2012 zaměstnal učně Rae Tuteru, který byl transsexuál. Ten o svém novém zaměstnání psal na svém blogu, který je určen komunitě gayů a transsexuálů. Záhy Danielovi začaly klepat na dveře první ženy, které se oblékaly jako muži, a lidé z transgender komunity.

Daniel Friedman

Daniel Friedman

FOTO: Profimedia.cz

„Ze začátku jsme ani nevěděli, jak se s tím vyrovnat," přiznává Friedman. Velmi brzy si však uvědomil, že práce pro tuto skupinu zákazníků může být pro jeho firmu naprosto klíčová.

Osobní přístup jako terapie

A jak se pracuje s takovým zákazníkem? Návrhář zvolil netradiční, osobní přístup, který jeho klientele nadmíru vyhovuje.

„Dělali jsme to jako ve všech konfekčních provozovnách: vzali jsme míry a nastříhali na oblek. Rozdíl byl v tom, že místo abychom se zákazníka ptali, jaký si zvolil styl, tázali jsme se, jak by se rád cítil," vysvětluje Friedman, jehož citovala agentura AFP.

Dodal, že společně s oblečením poskytují klientům i určitou formu terapie, tedy prvek, na kterém mnoho společností ztroskotalo. Než dojde k navrhování oblečení, nejprve si se zákazníkem alespoň půl hodiny povídají, aby zjistili, kdo vlastně je, jaké jsou jeho představy a sny. Jedině tak totiž mohou společně vytvořit celek ke všeobecné spokojenosti.

„Mnozí lidé bojují se svým tělem, cítí se ve svých šatech nepříjemně. Proto pravděpodobně polovinu naší práce tvoří empatie," říká.

Premiere in the can! Thank you 󾭻 times over to this gang for letting us into their lives for the last two years ❤️❤️❤️

Posted by Suited on Tuesday, 26 January 2016

Netrvalo dlouho a šikovného návrháře s velmi netradičním zástupem zákazníků objevila média. První, kdo přinesl zprávu o jeho činnosti, byl list The New York Times. Když v deníku vyšel o Danielovi článek, zahltili mu e-mailovou schránku lidé z celého světa. Mezi nimi byla například i restauratérka z Manhattanu Ashley Merrimanová, která chystala svatbu se svou přítelkyní.

„Jako muž se oblékám už více než 20 let. Ačkoliv jsem o ateliéru slyšela, nikdy jsem tam nešla. Zlom přišel v okamžiku, kdy jsem nevěděla, co na sebe, až se budu vdávat,“ řekla podnikatelka.

Móda nezná hranic

„Už to není o módě, je to o tom, cítit se dobře. Nikde není psáno, jak přesně má vypadat žena a jak muž. Lidé by měli vypadat tak, jak se cítí,“ řekl návrhář pro web i-d.vice.com.

Momentálně salón šije pro tisíce zákazníků, mimo jiné z Austrálie, Kalifornie, Evropy a Japonska. Daniel Friedman má dnes roční obrat více než milión dolarů (25 miliónů Kč). Šaty na míru se prodávají v ceně od 800 dolarů (20 000 Kč) za jeden kus. Zaměstnává sedm lidí, chystá se otevřít další salón v Los Angeles a v budoucnu počítá i s Chicagem a Kanadou.

O ateliéru Bindle & Keep natočila televize HBO dokument, ve kterém lidé vyprávějí svůj příběh. Má za cíl ukázat veřejnosti, že móda nezná hranic, že není omezena pohlavím. Ukazuje statečné zákazníky, kteří se touží cítit dobře ve své kůži. Ať už jako žena, nebo muž.