Úlevu a kompenzaci přináší trend, který známe od 60. let. A tím jsou boty na přijatelně vysokém, tak i pohodlně širokém podpatku. Ve velkém se objevovaly tento rok především na jarních a letních módních přehlídkách velkých značek.

1. H&M, 899 Kč. 2. Deichmann, 649 Kč. 3. Dorothy Perkins, Zoot, 1029 Kč.

1. H&M, 899 Kč. 2. Deichmann, 649 Kč. 3. Dorothy Perkins, Zoot, 1029 Kč

FOTO: Archiv firem

Retro v moderním kabátě

Můžeme jmenovat například luxusní brand Chloe, kde tyto boty doplňovaly kolekci inspirovanou devadesátými léty plnou šifonových a průsvitných materiálů.

Nebo také například designérské duo Domenico Dolce a Stefano Gabbana, kteří blokové podpatky ozvláštnili o hedvábí, květiny a jiné doplňky. Pozadu nezůstala ani značka Gucci, která si, co do kreativity a zdobnosti, s podpatky velmi vyhrála.

1. H&M, 899 Kč. 2. Topshop, info o ceně v obchodě. 3. Topshop, info o ceně v obchodě.

1. H&M, 899 Kč. 2. Topshop, info o ceně v obchodě. 3. Topshop, info o ceně v obchodě

FOTO: Archiv firem

Přijatelnější varianta

„Nižší podpatky jsou daleko šetrnější volbou pro nohy, protože nabízejí jistější podporu při chůzi a lépe na noze sedí,“ říká pediatrička Margaret Dabbsová pro Dailymail.

„Velmi vysoké podpatky naopak způsobují bolesti zad a zkracují Achillovy šlachy, což může vyústit v dlouhodobé zdravotní problémy.“

Stylistka Nathalie Riddleová, které outfity vybírá mimo jiné i herečkám Salmě Hayekové nebo Helen Mirrenové, dodává, že tento renomovaný klenot z dob minulých nabízí všestranné použití.

„Můžete je nosit jak přes den, tak i večer. Skvěle se ladí například s obyčejnými džínami, na večer se hodí například ke kostýmku.“

Dále doporučuje kombinovat s retro střihy šatů, stejně jako s midi (délka pod kolena) délkou sukní a kalhot.

1. River Island, Asos, cca 1200 Kč. 2. F&F, 629 Kč. 3. Deichmann, 599 Kč.

1. River Island, Asos, cca 1200 Kč. 2. F&F, 629 Kč. 3. Deichmann, 599 Kč

FOTO: Archiv firem

Nosí je i britská královna

„Zaznamenali jsme obrovský nárůst prodeje tohoto typu bot,“ říká Cassie Smartová, nákupčí z matchesfashion.com. Přisuzuje to především jejich univerzálnosti a výšce podpatku, na kterém se dá vydržet bez problémů celý den.

„Fungují skvěle ve spojení s kancelářským i volnočasovým outfitem a aktuálně jsou modernější alternativou štíhlých jehlových podpatků.“

Pozornější z nás si možná všimli, že tento typ bot nosí britská královna už něco okolo 50 let. A přesně tento typ retro šarmu se opět vrací do módy.

V šedesátých letech symbolizovaly nízké robustní podpatky uvolněný ženský styl. Nosily je ikony, jako byla Raquel Welchová, Jackie Kennedyová či Jane Birkinová. Mimo to je tato obuv báječnou alternativou pro ženy, pro které jsou podpatky každodenní nutností.

1. Gino Rossi, Answear, 349 Kč. 2. Clarks, Baťa, 2599 Kč. 3. Mango, 1499 Kč.

1. Gino Rossi, Answear, 349 Kč. 2. Clarks, Baťa, 2599 Kč. 3. Mango, 1499 Kč

FOTO: Archiv firem