Tanečník a choreograf Benjamin Millepied, se kterým se Natalie seznámila v roce 2010 při natáčení psychologického thrilleru Černá labuť a dva roky nato si ho vzala při židovském obřadu v L. A., byl jmenován novým ředitelem pařížské Opery a baletu. Na post nastoupí v září 2014.

„Když jsem se tuhle novinu dozvěděla, říkala jsem si, že mám fakt štěstí. Asi každý sní o životě v Paříži, a já navíc miluju francouzštinu,“ svěřuje se.

V Černé labuti ukázala, jak je touha po naprosté dokonalosti devastující.

Za strhující výkon v psychothrilleru Černá labuť dostala v roce 2011 Zlatý glóbus i první zlatou sošku.

FOTO: Bontonfilm

Po městě andělů se jí ale bude stýskat. „Mám to tu opravdu moc ráda. Život je zde velice vzrušující, L. A. je skutečným současným centrem umění. Paříž mě ale v tomto směru určitě taky nezklame,“ dodává slavná rodačka z Jeruzaléma.

Odpočinek od dramat

Na otázku, proč se po náročných dramatech a thrillerech, jako byly Goyovy přízraky (2006), Bratři (2009) či Černá labuť, pustila do akčních dobrodružných fantasy, Natalie odpověděla: „Vážím si všech filmů a dovedu ocenit každý žánr. Vyrostla jsem v intelektuálním prostředí, kde se stále řešilo, co je v umění důležité, co je seriózní a co ne. Mám-li být ale upřímná, bylo v tom i trochu snobství, což já alespoň ve vztahu k filmu odmítám. Navíc jsem příliš mladá na to, abych hrála stále vážné role. A ostatně, která herečka by se necítila dobře vedle charismatického Chrise Hemswortha?“ dodává se šibalským úsměvem dvaatřicetiletá Natalie.

Video

Trailer k filmu Thor

Zdroj: Falcon

Roli astrofyzičky Jane Fosterové si v dalším Thorovi zopakovala ráda hned ze dvou důvodů: „Jako herečka máte totiž jen výjimečně šanci zahrát si ženu-vědkyni, speciálně v tomto žánru. Je také příjemné být obdivovaným protějškem superhrdiny. Navíc Chris je nabitý energií. Je nadšený svou prací, je s ním legrace a jako kolega je prostě snový,“ směje se.

„No a za druhé: postava Jane zažívá v pokračování Thora ohromné životní změny, se kterými se musí vyrovnat, aby mohla jít dál. A právě to jsem si obrazně vzala jako svou přípravu na Paříž,“ dodává vtipně.

Doktorát a talent na jazyky

V Hollywoodu patří Natalie k výjimečným herečkám. Ve dvaadvaceti letech dostala na Harvardu titul magistra psychologie, doktorská studia dělala dálkově na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Vedle psychologie a jazyků – kromě hebrejštiny a angličtiny umí francouzsky a španělsky, běžnou konverzaci zvládá i v japonštině a začala pracovat na arabštině – ji láká matematika, literatura, medicína a výzkum.

Dlouho také nevěděla, jestli u herectví zůstane a nevymění slibnou hereckou kariéru za jinou profesi. Při našem rozhovoru na tiskové konferenci k propagaci Goyových přízraků v Praze v roce 2006 řekla: „Jistě to nevím. Stále si těžko zvykám na život celebrity a dodnes mi vadí paparazziové. Ale, mám-li být upřímná, tak právě teď mě herectví zcela naplňuje. Například několikaměsíční natáčení Goyových přízraků pro mě bylo jako další rok na vysoké. Dozvěděla jsem se toho tolik o Španělsku, jeho historii, kultuře, o životě Goyi. Byla to prostě úžasná zkušenost. Měla jsem ohromné štěstí, že jsem měla možnost natáčet s tak výjimečným mezinárodním týmem a osobně poznat Miloše Formana.“

Natalie Portmanová ve filmu Princ a pruďas

V dobrodružné fantasy Princ a Chuďas (2011) si zahrála krásnou, leč nebezpečnou lučištnici Isabel.

FOTO: Bontonfilm

Od té doby Natalie natočila dalších sedmnáct filmů a je ve skvělé herecké formě. Na stěhování za velkou louži se těší už teď. „Manžel dostane práci, která ho bude profesně zcela naplňovat, a u mě to nebude jiné. Věřím, že pro mě v Evropě, ale i dále na východ bude řada zajímavých nabídek.

Jestliže se v Paříži zabydlíme na delší dobu, ráda bych si tu požádala i o občanství. Jen nevím, jestli to bude možné, protože už mám americký a izraelský pas. Možná dodám ke jménu písmeno h, což bude znít víc francouzsky. Ostatně otec mě pojmenoval podle písně Gilbetra Bécauda Nathalie. S našimi jsem vyrostla ve velice frankofonním prostředí,“ mudruje jediná dcera izraelského specialisty na léčení ženské neplodnosti Avrena a americké výtvarnice Sheley.

Režisérka Natalie

Když mluví o nových nabídkách v Evropě i jinde, ví, co říká. V lednu začne točit svůj velký režisérský film podle autobiografického bestselleru izraelského autora Amose Oze A Tale of Love and Darkness – Příběh o lásce a tmě.

„Přemýšlím o tom už tak pět let. Nejdříve jsem si zkusila produkci několika filmů, pak jsem se pokusila o režii krátkometrážního romantického snímku Eve (2008), rok nato jedné povídky v New Yorku a teď se chci pustit do celovečerního,“ prozrazuje Natalie, která se už v září v Izraeli sešla s Ozem, aby si od autora vyžádala práva pro natočení filmové adaptace.

„Příběh o lásce a tmě je o komplikovaném dětství a dospívání chlapce ve složitých začátcích státu Izrael, který byl přeložen do osmadvaceti jazyků. Ve světě se ho prodalo přes milión kopií. Četla jsem ho v hebrejštině, ve které byl poprvé publikovaný v roce 2002, a byla jsem unesená. Točit chci začít hned v lednu,“ prozrazuje talentovaná Natalie, která už napsala scénář a zahraje si v něm i jednu z ústředních postav.

A jak toto profesní vytížení zvládá jako matka malého dítěte? „Tak zajedno jsme na našeho syna dva, pomoc máme i od prarodičů. Od našich jsem si z jejich výchovy vzala následující lekci: Vždycky jsem věděla, že já jsem pro ně to nejdůležitější. A pocit, že rodiče vás budou milovat, ať se stane cokoli, dává člověku hluboký pocit bezpečí a jistoty. A přesně to chci, aby cítil i náš Aleph,“ končí šťastná maminka Natalie Portmanová.