Klasické obleky v byznys stylu před časem způsobily, že všichni muži připomínali černé mravenečky a podobali se jeden druhému jako vejce vejci. Tahle doba je pryč, pánské „kvádro“ prodělalo proměnu a je mnohem rozmanitější.

Co se právě nosí?

V novém pojetí se objevila především výrazně kratší saka s délkou zad 74 cm a zapínáním na dva až tři knoflíky. Patří k nim nohavice s šířkou do 38 cm, takže výsledkem je štíhlá silueta.

Za samozřejmý doplněk obleku se považuje tvarovaná košile s malým límcem a k ní úzká kravata. V oblibě jsou tmavé košile, oživené zajímavou vázankou, ponejvíce pruhovanou nebo jednobarevnou.

Ze všeho nejdůležitější je vysoce kvalitní materiál, který na sebe upoutává pozornost tlumeným leskem nebo strukturním omakem. Stále se vylepšují směsi vlny se lnem, bavlnou, hedvábím, nylonem a jinými syntetickými vlákny. Ve vzorování převládá nenápadnost.

Celkový dojem je elegantní, avšak přirozený.

Kvalitní tříčtvrteční plášť je lehce projmutý v pase, má decentně proužkovanou podšívku a rozparek vzadu. Materiál obsahuje vysoký podíl čisté vlny. V prodeji bude od 17. září.:.Kvalitní tříčtvrteční plášť je lehce projmutý v pase, má decentně proužkovanou podšívku a rozparek vzadu. Materiál obsahuje vysoký podíl čisté vlny. V prodeji bude od 17. září.foto: Právo/Tchibo

Nakupování s přehledem

Zkoušení obleku musí začít sakem, protože když nepadne, nemá smysl pokračovat dál. Lepší je vybírat z modelů, jejichž jednotlivé části se dají individuálně sestavovat. Má-li sako na zádech svislé záhyby, je příliš velké, pokud se tam dělají vodorovné, chce to větší velikost.

Muž s krátkýma nohama by se měl vzdát záložek na kalhotách, móda nemóda. Spolehlivější je vzít si kalhoty s neukončenou délkou, v obchodě si ji nechat odborníkem zakreslit a nejlépe také zpracovat. Nohavice mají být vzadu asi o 3,8 cm delší než vpředu, kde je žádoucí, aby kryly dvě až tři řady tkaniček na botách.

Jít nakupovat oblek v džínách, tričku a botaskách je předem ztracená akce. Zkoušení musí nezbytně proběhnout s košilí a polobotkami. Jedině tak může všechno klapnout.

Šedý oblek s hustým tenkým proužkem se hodí jak pro denní oficiální příležitosti, tak jej lze vzít i večer. Působí uhlazeně, nikoli však konzervativně. Jeden večerní oblek je pro každého úspěšného muže nezbytností.:.Šedý oblek s hustým tenkým proužkem se hodí jak pro denní oficiální příležitosti, tak jej lze vzít i večer. Působí uhlazeně, nikoli však konzervativně. Jeden večerní oblek je pro každého úspěšného muže nezbytností.foto: Právo/Blažek