Hlavní obsah
Po pětatřiceti letech se snižuje plodnost i šance na to, že žena otěhotní pomocí umělého oplodnění. Foto: Profimedia.cz

Ženy by měly založit rodinu do pětatřiceti, radí vědci

Ženy stále častěji odkládají mateřství na později. Podle vědců dělají ale velkou chybu. Kariéra není opravdu vše. Čím později se pro mateřství rozhodnou, tím se jejich šance na přirozené i umělé oplodnění zmenšují. Kromě jiného hrozí i větší pravděpodobnost vývojových vad u dětí.

Po pětatřiceti letech se snižuje plodnost i šance na to, že žena otěhotní pomocí umělého oplodnění. Foto: Profimedia.cz
Ženy by měly založit rodinu do pětatřiceti, radí vědci

Po pětatřicátém roce života totiž nejen prudce klesá plodnost ženy, ale také se snižuje šance na úspěšné umělé oplození. A žena především začíná trpět celou řadou chorob a zdravotních problémů, které zhoršují kondici a zdraví dítěte, jež pak nosí v děloze.

„Nejdůležitější zprávou pro ženy je, aby měly dítě předtím, než hodiny odbijí dvanáctou. Já bych se velmi obávala o svou dceru, kdyby neměla první dítě do pětatřiceti let,“ uvedla profesorka Mary Herbertová, přední britská expertka v oboru reprodukční biologie.

Po pětatřiceti letech se snižuje i šance na to, že žena otěhotní pomocí umělého oplození. I když otěhotní, riziko zdravotních komplikací u ní i dítěte je mnohem vyšší než u mladé matky. Starší matky také častěji potratí, mají častěji komplikované těhotenství a porodí dítě předčasně či s nedostatečnou váhou. Porod mrtvého dítěte je u žen po pětatřicítce dvakrát častější než u těch mladších.

„Myslím, že ženy dnes nechápou rizika a stále je velmi podceňují,“ uvedla pro Daily Mail profesorka Judith Rankinová, která se zabývá zdravím matek a jejich dětí před a krátce po porodu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků