Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Zdravé svačiny pro školáky. Zabalte je stylově

Svačiny jsou pro malé i větší školáky velmi důležité. Jenže co jim přibalit do aktovky, aby jim energie vydržela celý den a zároveň svému tělu dodali potřebné živiny? Aby děti nenosily svačiny zpátky domů netknuté, zkuste jim je zabalit do stylových krabiček. Z těch bude školákům chutnat dvojnásob!

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Zdravé svačiny pro školáky. Zabalte je stylově

Odborníci na výživu upozorňují, že svačiny jsou pro děti velmi důležité. Jenže ne všichni školáci si nosí vhodné občerstvení. Jak by měla taková vyvážená svačina pro školní dny vypadat?

Zabaleno se stylem

Podle odborníků by měla svačina obsahovat kvalitní sacharidy, tedy například pečivo (ideálně celozrnné, tedy pokud ho dítě jí), bílkoviny (sýr, kvalitní šunka s vysokým podílem masa a nízkým obsahem soli, jogurt, vhodná domácí pomazánka, vajíčko…) a také ovoce nebo zeleninu. S tou bývá největší potíž, a pokud na ni není malý školák zvyklý z domova, může se stát, že bude zdravá část svačiny zůstávat netknutá. Dávejte proto dítěti ty druhy, které má rádo.

Naopak nevhodné jsou pro děti ke svačině nejrůznější sladkosti, koláče, chipsy nebo bagety a další pochoutky z automatu.

Poměrně důležité je také přizpůsobovat velikost svačiny náplni školákova dne. Pokud víte, že bude mimo domov až do pozdního odpoledne (například kvůli kroužkům), přibalte mu také jídlo na odpoledne. Jestliže čeká vašeho potomka například sportovní výkon, je nutné s tím při přípravě svačiny počítat.

03_srpen_Zbozi_Zdrave svaciny pro skolaky_1

Především pokud není dítě zvyklé na dopolední svačinku z domova, může mít s její konzumací zpočátku problémy. Jak tedy zvýšit atraktivitu svačiny? Například stylovým boxem, do kterého ji malému školákovi zabalíte. Ideální jsou krabičky s několika přihrádkami, do kterých můžete rozmístit jednotlivé „chody“ svačiny. Dítě tak má celý pokrm pěkně pohromadě a nestane se, že by nějakou část zapomnělo kdesi na dně aktovky.

Svačinové boxy by měly ale být nejen praktické a lahodící oku, ale také z odolného, a především zdravotně nezávadného materiálu. Na trhu najdete krabičky na svačinu plastové i textilní.

Jak na pitný režim

Velmi důležité je u školáka pamatovat také na dostatečný pitný režim. Podle nedávného průzkumu jsou s ním na štíru více než tři čtvrtiny českých dětí. Přitom právě nedostatek tekutin může způsobovat školákům nejen potíže se soustředěním a únavou, ale také zdravotní problémy. Navíc některé děti pijí nevhodné nápoje, které si například koupí cestou do školy nebo v automatu.

Kolik tekutin by mělo dítě školou povinné vypít? Přesné množství se samozřejmě odvíjí od věku dítěte i fyzické aktivity, kterou přes den vykonává, nicméně denně by měl malý školák přijmout 1,5 až 2,5 litru.

Nejvhodnější tekutinou je pro dítě samozřejmě voda (můžete mu ji ochutit například kouskem ovoce nebo ovocnou šťávou), přibalit mu do školy můžete i ovocný nebo slabší zelený čaj (chutnají i vychlazené) nebo ředěné 100% džusy. Snažte se dítěti nápoje nepřislazovat, nicméně pokud by hrozilo, že váš potomek bude lahev s vodou zcela ignorovat, můžete mu do ní přidat například trochu sirupu nebo medu.

03_srpen_Zbozi_Zdrave svaciny pro skolaky_2

Nepodceňujte ani výběr lahve na pití pro malého školáka. Také dnes najdete na trhu velké množství velmi atraktivních a stylových lahví, které zaručí, že po nich bude vaše dítě rádo sahat. Nicméně při výběru také hlídejte materiál, z něhož je lahev vyrobena.

Do školy je nejlepší zvolit lahev z odolného plastu, která se snadno vymývá a především je zdravotně nezávadná – a to i když do ní nalijete ještě horký nápoj. Vždy si pečlivě přečtěte etiketu či se informujte u výrobce, zda vámi vybraný produkt splňuje i ta nejpřísnější kritéria.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků