Hlavní obsah
Už při plánování těhotenství by ženy měly přestat s kouřením. Foto: Profimedia.cz

Za bolesti podbřišku v těhotenství může často kouření

Ženy, které chtějí otěhotnět, mají další dobrý důvod, proč předtím skončit s kouřením. Podle posledních výzkumů vyšlo najevo, že kuřačky trpí častěji bolestmi pánevního dna než ostatní ženy.

Už při plánování těhotenství by ženy měly přestat s kouřením. Foto: Profimedia.cz
Za bolesti podbřišku v těhotenství může často kouření

Bolesti pánevního dna jsou poměrně častým problémem - podle různých průzkumů se vyskytují u 14 až 33 procent nastávajících maminek, především v druhé polovině těhotenství. V jejich důsledku se může stát běžný pohyb jako je chůze, vstávání ze židle nebo dokonce otočení v posteli problémem.

Podle posledních výzkumů bolesti významně podporuje kouření, i když zatím není jasné, jak mechanismus funguje. Podle odborníků je to ale další z řady důvodů, proč by měly ženy s tímto zlozvykem skončit, zvlášť pokud plánují přivést na svět potomka.

"Kouření v těhotenství může být také příčinou potratu, nízké porodní hmotnosti miminka a dalších komplikací," vysvětluje vedoucí studie Karin Beiringová z nemocnice Herning Regional Hospital in Denmark a dodává: "Naše studie jen objevila další neblahé následky kouření."

Kuřačky trpí bolestmi více než ostatní

Výsledky výzkumu jsou založeny na sledování 2300 žen, které měly výše zmíněné potíže, a jejich srovnání s 2700 ostatních, u nichž se žádné bolesti nevyskytovaly. Za bolest pánevního dna se přitom považovaly pocity, které ženy omezovaly při chůzi.

Ukázalo se, že kuřačky, a to i ty, které v raném stádiu těhotenství kouřit přestaly, trpěly bolestmi o 20 procent častěji než ostatní. Tyto závěry platí, i když vědci vzali v úvahu ostatní faktory, jako jsou věk, nadváha, celkový zdravotní stav nebo fyzicky namáhavé zaměstnání.

"I když není zcela jasné, jak kouření tyto potíže ovlivňuje, domníváme se, že příčinou může být snížený průtok krve příslušnými tkáněmi," tvrdí Beringová.

Přestože kouření patří k významným rizikovým faktorům, bolestivé komplikace během těhotenství se nevyhýbají ani nekuřačkám. Podle Beringové se jedná o komplexní problém, na který má vliv mnoho dalších činitelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků