Hlavní obsah
Alkohol může být v těhotenství velmi nebezpečný pro matku i dítě. Foto: Profimedia.cz

Při plánování miminka by ženy měly hledět i na svou váhu a životosprávu

Tikají vám biologické hodiny a s partnerem již začínáte uvažovat o miminku? Pak je ta nejvhodnější doba pro přípravu vlastního těla na mateřství.

Alkohol může být v těhotenství velmi nebezpečný pro matku i dítě. Foto: Profimedia.cz
Při plánování miminka by ženy měly hledět i na svou váhu a životosprávu

Ženy tento okamžik často podceňují a nechávají naprosto vše na přírodě, ale odborníci je před tímto nezodpovědným chováním varují.  Pokud se začnou chovat zodpovědně ke svému vlastnímu organismu, pak nejenže snáze otěhotní, ale také se vyvarují nejrůznějším komplikacím v těhotenství a vrozeným vadám miminka.

Důležitou roli hraje i váha ženy

Nadváha i podváha představují z hlediska těhotenství problém. "Narušují proces ovulace, snižují šanci na početí, obecně zvyšují riziko komplikací při těhotenství samotném, ale i rizika případné anestezie a podobně. Snažte se proto dodržovat pravidla zdravé výživy, kde je základem různorodá a pravidelná strava s dostatkem tekutin," radí odborníci ze serveru Ženská-neplodnost.cz.

Podle nich by se ženy měly vyvarovat i nadměrného pití kávy, jelikož podle vědeckých studií i káva může přispívat k potratům a nižší porodní hmotnosti dítěte.

Zapomeňte na kouření

Podle odborníků kouření nejen snižuje schopnost otěhotnění o třetinu, ale také může ublížit samotnému miminku.

"Kouření je spojeno s častějšími potraty, mimoděložním těhotenstvím, předčasnými porody, nízkou porodní váhou dítěte, špatným vývojem placenty a dalšími komplikacemi," varují odborníci.

Samozřejmě skoncovat s každou závislostí je mnohdy velmi složité, proto by velké kuřačky měly navštívit svého lékaře a společně nalézt nejvhodnější variantu odvykací kůry.

Důležitá abstinence

Alkohol může být nebezpečný i v malé míře. "Jeho konzumace během těhotenství může být příčinou potratu, opožděného vývoje plodu nebo i tzv. alkoholového fetálního syndromu. Takto postižené dítě dostává od své matky do vínku poškozený mozek, abnormální rysy v obličeji, malý vzrůst a problémy s pozorností a učením. Protože není známo bezpečné množství vypitého alkoholu, které by těhotenství a dítě ještě neohrozilo, vyhněte se jeho konzumaci raději úplně," dodávají odborníci.

Ženy by měly být obezřetné i v dalších situacích. Pokud již pracují na miminku, může být pro ně velmi nebezpečné i rentgenové záření či užívání některých léků. Hrozbou mohou být i nejrůznější infekce jako je spálová angína i agresivní varianta chřipky apod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků