Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Plačící dítě může u muže zvýšit hladinu testosteronu v krvi

Podle většiny výzkumů způsobuje u mužů a savčích samců rodičovství a péče o mláďata snížení hladiny testosteronu. Jenže pokud dítě začne plakat, může tomu být přesně naopak.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Plačící dítě může u muže zvýšit hladinu testosteronu v krvi

„Hormony a chování jsou propojeny v dynamickém a komplexním systému, a to v mnohem složitějším, než si často myslíme. Hormony se mohou měnit podle kontextu a naše chování a vnímání může mít vliv dokonce i na hladinu testosteronu. Takže stejná situace může vyvolat různé reakce hormonálního systému podle toho, jak se lidé zachovají a co vnímají,“ tvrdí doktorka Sari van Andersová z University of Michigan.

Podařilo se jí zjistit, že ne vždy u mužů dochází k poklesu hladiny testosteronu, když jejich dítě pláče. Záleží, jak se zachovají. U těch, kteří k němu hned běží a uklidňují ho, dojde skutečně k poklesu hladiny testosteronu o deset procent, ale otcové, kteří dítě slyší plakat a nemohou ho uklidnit či k němu nejdou záměrně, mají hladinu testosteronu o dvacet procent vyšší.

„Zřejmě tu funguje princip vyloučení mužského pohlavního hormonu, jaký známe ve chvíli ohrožení či boje. Jedinec vnímá své dítě s pocitem: já tě ochráním, budu bojovat,“ míní van Andersová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků