Hlavní obsah
Pesticidy mají klíčovou roli při vývoji plodu v matčině břiše. Foto: , Novinky

Pesticidy mají vliv na narození dětí s autismem

Američtí odborníci teď prokázali, jak nebezpečné jsou stále pesticidy užívané dříve v zemědělství. Látky používané před lety k hubení škodlivého hmyzu a plevele se stále dostávají do potravy člověka. Podle kalifornských vědců se matkám vystaveným účinkům pesticidů rodí častěji autistické děti.

Pesticidy mají klíčovou roli při vývoji plodu v matčině břiše. Foto: , Novinky
Pesticidy mají vliv na narození dětí s autismem

Nejhorší vliv mají organochlorové pesticidy. Experti z Los Angeles si všimli, že nejvíce autistických dětí se rodí v oblastech poblíž zemědělsky obhospodařovaných ploch.

Klíčovou roli podle nich mají pesticidy při vývoji plodu v matčině břiše. Tato studie je přitom první svého druhu, která prokazuje vztah mezi působením nebezpečných jedů a autismu u člověka. V západní populaci se narodí s touto psychickou poruchou každé sté dítě.

Čím vzdáleněji od zemědělsky využívaných ploch ženy žijí, tím méně často se jim rodí autismem postižené děti.

Organochlorové pesticidy se v zemědělství dnes již nevyužívají. Stále jsou ale jejich neméně nebezpečné metabolity ve volné přírodě. V padesátých letech minulého století se s velkou slávou používaly na hubení hlodavců a hmyzu. Teprve později se zjistilo, že vážně negativně účinkují na zdraví člověka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků