Hlavní obsah
Adélka před operací nosila mechanickou srdeční podporu v batůžku. Foto: FN Motol

Nové srdíčko dostalo loni pět dětí

Nové srdce transplantovali v Dětském kardiocentru v pražském Motole v minulém roce pěti dětem, nejmladšímu bylo pouhých osm měsíců. Od roku 2013 je to již 17 dětí, kterým tu lékaři zachránili život, přestože sehnat vhodné dárcovské srdce – tak malé a ještě se shodnými parametry – se rovná zázraku.

Adélka před operací nosila mechanickou srdeční podporu v batůžku. Foto: FN Motol
Nové srdíčko dostalo loni pět dětí

Povedl se i u pětileté Adélky, která čekala dva měsíce. S fungováním jejímu srdci po tu dobu pomáhalo mechanické čerpadlo, jež nosila v batůžku. Na konci loňského června měli její rodiče, kteří mají kromě ní ještě další dvě děti, podezření, že si Adélka uhnala ve vedrech úpal. Jenomže její stav se stále zhoršoval.

Skončila v motolské nemocnici, kde specialisté zjistili, že holčička trpí závažným srdečním selháním, dilatační kardiomyopatií.

„I přes maximální možnou léčbu se však postupně její stav dále zhoršoval, a dokonce u Adélky došlo i k selhání krevního oběhu. Proto bylo nutné připojit ji na mechanickou srdeční podporu – čerpadlo, které je schopné částečně nebo úplně nahrazovat funkci levé srdeční komory. Díky tomuto přístroji se stav malé pacientky stabilizoval a o více než dva měsíce později se dočkala transplantace srdce,“ popsal případ Jan Janoušek, přednosta Dětského kardiocentra FN Motol.

Transplantace proběhla úspěšně a z unavené a smutné dívenky se stala zase usměvavá holčička, která po 20 dnech opustila nemocniční lůžko a mohla jít domů.

Společně s ní se vrátila k rodině znovu i naděje a motivace pro její maminku, které v této době, kdy Adélka bojovala o život, diagnostikovali rakovinu.

Po transplantaci strávila 20 dní v nemocnici (ve výřezu).

Foto: FN Motol

I po propuštění musela Adélka mimo domov nosit roušku a vždy rukavice a čepici, aby nenastydla. Ale nadšeně doháněla, o co za pět měsíců léčby přišla. Lékaři si nyní po třech měsících a pravidelných kontrolách Adélčino uzdravování pochvalují.
Stejným peklem si v loňském roce museli projít rodiče další holčičky a tří chlapců.

„Transplantované děti byly různého věku – nejmladšímu bylo osm měsíců a nejstaršímu 16 let. Všichni pacienti trpěli vrozenými srdečnými vadami nebo onemocněním srdečního svalu a čekali na nové srdce několik měsíců,“ shrnul přednosta Janoušek a upozornil na úskalí, s nímž musí špičkové evropské pracoviště bojovat:

„Všechna srdce transplantovaná v loňském roce pocházela od českých dárců. V případě malých dětí je ale množství dárců velmi omezené. Odpovídat musí nejen velikost srdce, ale dárce s příjemcem musí mít kompatibilní krevní skupinu a další imunologické parametry. Obecně je dětských srdcí vhodných k transplantaci velmi málo. Navíc Česká republika není členem Eurotransplantu, a nabídka srdcí z jiných států je proto velmi omezená.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků