Hlavní obsah
Balená voda určená kojencům je sázkou na jistotu. Foto: Profimedia.cz

Která voda je pro naše nejmenší ta nejlepší

Každá maminka chce pro své děti to nejlepší. A to zejména v prvních třech letech života dítěte, kdy se velmi zajímá i o jeho jídelníček. Jednou z velmi častých otázek maminek je, jakou vodu mají při přípravě jídla i nápojů u miminek používat, zda z kohoutku a převařovat ji či raději sáhnout po balené vodě určené přímo pro kojence.

Balená voda určená kojencům je sázkou na jistotu. Foto: Profimedia.cz
Která voda je pro naše nejmenší ta nejlepší

I přes výrazné zlepšení kvality dodávané „kohoutkové“ pitné vody, většina pediatrů radí rodičům používat raději balenou vodu. Podle nich totiž nikdy nelze lokálně vyloučit, že ve vodě z kohoutku není obsaženo něco, co může být pro kojence nevhodné či nebezpečné. Jsou to kupříkladu dusičnany, vyšší obsah některých minerálů a jejich solí (např. vápenné a železité).

„Je nutno si uvědomit, že ledviny nejmenších dětí – novorozenců a kojenců – nemají ještě dostatečně vyvinutou schopnost vylučovat z organizmu (filtrovat z krve) do moče zvýšené koncentrace cizorodých a minerálních látek. Žádoucí je tedy minimalizovat zbytečné riziko poškození ledvin, ve kterých se tyto látky mohou „usazovat“. Myslet musíme i na to, že z hlediska vývoje a funkce není dítě malý dospělý“, upozorňuje pediatr MUDr. Milan Kudyn.

Mateřské mléko

Naše tělo je z více než 60 % tvořeno „vodou“, která je u kojenců dodávána ve formě mateřského mléka. Méně se však ví, že jeho složení (včetně obsahu minerálů) se mění s věkem dítěte. Jsou ale případy, kdy kojení není možné. Výrobci „umělé“ kojenecké mléčné výživy ve svých produktech striktně dodržují obsah jednotlivých minerálů a stopových prvků tak, aby respektoval věk kojence.

Protože umělá výživa již potřebné množství minerálů a stopových prvků obsahuje, je vhodné, aby voda, která se používá na ředění těchto sušených mléčných výrobků, obsahovala už jen minimum minerálů, tedy ne více, než je nezbytné. Proto je pro přípravu kojenecké stravy vhodnější použít vodu s nižší mineralizací, cca mezi 150 – 200 mg/l.

Kojenecké vody by měly obsahovat co nejmenší množství iontů sodíku (Na), draslíku (K), chloridů (Cl) a minimum dusičnanů.

Doporučené hodnoty vybraných přirozených součástí pitné vody z hlediska vhodnosti pro kojence
sodík (Na) do 25 mg/l
hořčík (Mg) do 50 mg/l
vápník (Ca) do 100 mg/l
dusičnany a dusitany do 15 mg/l
fluoridy do 0,7 mg/l
celkový obsah minerálních látek do 500 mg/l

Pozor na soli a dusičnany

„V kojeneckých poradnách pediatrů jsou matky kojenců i batolat upozorňovány, že i dětem po prvním roce života není žádoucí pokrmy přisolovat. Jak již bylo výše uvedeno, jejich ledviny ještě nefungují stejně jako u dospělých a i malé množství soli (NaCl) je významnou zátěží.

Berte zřetel také na to, že v zelenině (mrkev, brambory) mohou být dusičnany v množství, jejichž negativní účinky mohou být stejného rozsahu jako při používání pitné vody z kohoutku," upozorňuje Světová zdravotnická organizace.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků