Hlavní obsah
Nově narozená miminka je ideální fotit hned v prvních šesti týdnech. Foto: Profimedia.cz

Krásné fotky dětí lze udělat i bez profesionála

Fotografie dětí jsou tou nejcennější vzpomínkou, co si můžeme na mnohdy neopakovatelný okamžik uchovat. Nejkrásnější fotografie ale nemusí vznikat jen v ateliéru rukama profesionála. Obvykle tím skutečným pokladem jsou ty vyfocené doma. Poradíme vám, na co se zaměřit, aby vaše fotografie byly stejně dobré jako od fotografa.

Nově narozená miminka je ideální fotit hned v prvních šesti týdnech. Foto: Profimedia.cz
Krásné fotky dětí lze udělat i bez profesionála

„Základním pravidlem pro focení s těmi nejlepšími výsledky je, že vše musí být zábavou pro děti i rodiče. Přičemž při focení určuje pravidla dítě a fotograf se mu musí maximálně přizpůsobit. Jedině tak dosáhne nejlepšího výsledku,“ radí fotografka Dagmar Pavlíková.

Od prvních dní

Fotoalbum potomka by mělo mít příběh a ukazovat, jak miminko rostlo od prvních okamžiků na tomto světě. ”Nově narozená miminka je ideální fotit hned v prvních šesti týdnech, kdy jsou ještě tvárná. Vydrží spinkat v poloze, do které je nastylizujete,” doporučuje Dagmar Pavlíková.

Základ pro přirozeně působící dětský portrét je měkké rozptýlené světlo. U kompaktních fotoaparátů raději vůbec nepoužívejte blesk a snažte se využít přirozené světlo. Pokud používáte zrcadlovku a externí blesk, pak jej natočte do strany a použijte odraz od bílé stěny nebo bílého prostěradla. Jen tak získáte rozptýlené světlo, které rovnoměrně nasvítí tvář miminka.

„V případě stylingu do různých kyblíků, košíků, kožešin nebo mašliček na hlavě záleží na vkusu každého člověka. Ale myslím si, že pokud se všeho používá s mírou, mohou vzniknout milé, vtipné fotografie, krásná vzpomínka na celý život,“ dodává Pavlíková.

Čerstvě narozená miminka vydrží spinkat v poloze, do které je nastylizujete.

Foto: Nikon

Děti jsou fotogenické v každém věku

Když fotíte své ratolesti, rozlučte se s jakýmikoliv rozkazy a povely. Váš potomek si na fotoaparát musí zvyknout a na vás pak je, abyste vystihli ten správný moment, kdy dítě začne samo spolupracovat. Jen tak mohou vzniknout přirozeně působící fotografie.

Před samotným focením popřemýšlejte, jaké pozadí bude mít snímek, a odstraňte z něj všechny rušivé předměty. Mějte na paměti, že nejsvětlejší objekt na fotografii přitahuje nejvíce pozornosti, tudíž dle toho připravte i kompozici. Zkuste různé barevné zdi.

”Vhodné je vyzkoušet delší ohnisko (kolem 100 mm), které jednak děti nevyruší z jejich činnosti a navíc více rozostří pozadí. Celá fotografie pak vypadá jemnější, hlavní objekt je oddělen od rušivého pozadí. Hloubku ostrosti také zmenšíme použitím režimu priority clony (na běžném kompaktu není k dispozici, tam použijeme režim portrét). Na fotoaparátu s manuálním nastavením clony ji nastavíme na některou z nejnižších hodnot. Např. 3,5 nebo 5,6. To nám dopomůže k menší hloubce ostrosti (tedy k 'rozmazanému pozadí'),” radí fotografka Lenka Smolinská z Jaknafocení.cz.

Vždy vypadají lépe snímky, ve kterých fotografovaný objekt zaujímá podstatnou část obrazu.

Foto: Canon

Sledujte mimiku dětí a snažte se zachytit jejich výraz. Snažte se vyplnit celý záběr, nebojte se detailů. Vždy vypadají lépe snímky, ve kterých fotografovaný objekt zaujímá podstatnou část obrazu, než když je kolem dítěte, které jste fotili, ostré pozadí se spoustou nepodstatných detailů, které odvádějí pozornost od portrétu.

Věnujte ale pozornost kompozici, aby ruce nebo nohy capartů nebyly mimo záběr. Vždy je lepší zabrat více okolí a poté fotografie oříznout v počítači podle svých představ. V neposlední řadě je důležité fotografovat děti z úrovně jejich očí, nebojte se podřepnout si nebo dokonce lehnout na zem. Fotografie tak získají atraktivnější perspektivu.

Speciální pozornost věnujte i očím dítěte. Pokud jste nastavili zónu ostření do jednoho místa, vždy ji zaměřte na oči. Ostatní rysy obličeje mohou být mírně rozmazané.

U některých fotoaparátů má systém automatického ostření funkci uzamknutí, která sleduje rychle se pohybující objekty a trvale je zaostřuje.

Foto: Sony

Čím méně budete děti nutit do pózování, tím budou fotky působit přirozeněji a fotografie tak nebudou chudé na emoce a sílu okamžiku.

A když dítě nebude mít na focení zrovna náladu, pak neklesejte na mysli. Právě v těchto okamžicích jsou děti nejpřirozenější a zvláště na černobílé fotografii vypadají tyto snímky nejpůsobivěji.

Foto

Foto: archív firemPraktické tipy
Kompozice – častá chyba je umístit tvář fotografované osoby přímo do středu obrazu, kdy nad hlavou vznikne zbytečně prázdný prostor. Snažte se vyplnit celý záběr, použijte zoom nebo se přibližte k objektu.
Pozadí – dejte pozor, aby na pozadí za dítětem nebyly žádné rušivé předměty a aby mu „nevyrůstaly“ z hlavy.
Využívejte přirozeného světla. Pokud fotíte v protisvětle a tvář je příliš tmavá, použijte funkci D-Lighting, která zesvětlí jen tmavé části obrazu a ty dobře exponované zachová.
Pokud používáte zrcadlovky, měňte objektivy, pořiďte si portrétní objektiv s pevným ohniskem a dobrou světelností, který vám umožní lépe pracovat s hloubkou ostrosti. Tím můžete dosáhnout přirozeně rozostřeného pozadí, díky kterému fotografie působí prostorovým dojmem.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků