Hlavní obsah
Jízda autem či autobusem je pro mnohé děti utrpením. Foto: Profimedia.cz

Když dítě špatně snáší jízdu autem

Jízda autem či autobusem je pro mnohé děti utrpením. Ačkoliv před cestou nic pořádně nejedí ani nepijí, po pár kilometrech jim začne být nevolno a pokud z dopravního prostředku okamžitě nevystoupí, obvykle se vyzvrací. Jak tomu všemu předejít?

Jízda autem či autobusem je pro mnohé děti utrpením. Foto: Profimedia.cz
Když dítě špatně snáší jízdu autem

Kinetóza neboli nemoc z pohybu, která se projevuje zvracením, bývá způsobena zmateností mozku. Organismus jednoduše nechápe, proč se tělo pohybuje, když v podstatě sedí na místě.

„Nejintenzivněji pak často mozek špatně reaguje při čtení. Oko sleduje statická písmena, ale tělo zaznamenává změnu polohy. Pokud se s tím mozek nedokáže dostatečně vyrovnat, reaguje po svém – nejčastěji nějakou obrannou reakcí – např. zvracením, bolestí hlavy, pocitem závrati či motáním hlavy,“ vysvětluje MUDr. Ferdinand Polák, Ph.D., z VFN a 1. LF UK v Praze.

Čím rychleji auto či autobus jedou, tím to jedinci hůře snášejí. „Statokinetickému čidlu totiž chvilku trvá, než se na změnu připraví. Stejně tak si hůře poradí s požadavky na rychlé změny ve smyslu tam a zpátky – typicky v automobilu opakované střídání zatáček pravá/levá nebo prudká zrychlení a následná brzdění. Typické jsou v tomto ohledu serpentiny na silnicích do horských středisek,” dodává lékař.

Jak tomu předcházet?

Velmi pomalou a plynulou jízdou.

Vyvarujte se prohlížení a čtení knížek - lepší je dopřát dětem písničky či pohádku, věnovat se slovním hrám či společnému pozorování okolní krajiny.

Dobře načasujte jízdu - pokud máte vůz se třemi řadami sedadel, dítě by vždy mělo sedět vepředu co nejblíže řidiči (i malé dítě může sedět na místě spolujezdce – ve „vajíčku“ nebo v autosedačce). Jestliže je to možné, vydejte se na cestu raději v noci. A pokud to jde, dejte přednost dálnicím a rovným úsekům.

„Během jízdy dopřejte dětem i sobě časté přestávky, během nichž se všichni protáhnete a občerstvíte, a plně respektujte dětské potřeby – u nejmenších je signálem něčeho špatného pofňukávání. Starší dítě si třeba řekne, že chce, aby „auto jelo pomaleji“ – to je jasný signál pro přestávku,” radí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Doporučené potraviny

Před jízdou se doporučují jen netučné, nekořeněné pokrmy. Skvělé jsou i zázvorové sušenky a bonbony, jež zklidní žaludek. Dětem většinou zázvor nechutná, v tom případě jsou řešením zázvorové tablety, které chuť a vůni koření postrádají.

Důležitý je pravidelný pitný režim. Pro žaludek je vhodný např. mátový čaj. Pokud ho dětem osladíte medem či hroznovým cukrem, rychle si na něj zvyknou.

Lékárnička první pomoci

Někdy je jednoduše nutné vsadit na léky. Z volně dostupných např. na kinedryl, dimenhydrinát a moxastin. Můžete vyzkoušet i homeopatika – např. cocculine. Anebo dětem nabídněte lízátka Gravipop, žvýkačky Travel Gum (dětem mladším 15 let jen ½ žvýkačky) či tablety Autíčka pro pohodové cestování. Ale vždy si pozorně přečtěte příbalový leták. Většina léků má tlumivé účinky, s nimiž je třeba počítat.

Další tipy na snadné cestování s dětmi
Placebo efekt – rozdělte si hroznový cukr na čtvrtky a před cestou jej dítěti dopřejte jako „kouzelnou tabletku pro radost v bříšku“.
Pozitivní nálada – vyvarujte se vět typu „Tak snad to tentokrát, Pepíčku, zvládneš, a nebudeš zas blinkat…“ anebo „Musím vzít sáčky na zvracení, kdyby ti bylo zle jako posledně…“
Najedené, nebo hladové? Vysledujte, co je pro vaše dítě lepší. Obecně platí, že prázdný žaludek je špatný spolucestující, ale každé dítě reaguje jinak.
Hra na doktora – přikládejte chladný obklad na čelo a zapojte hluboké dýchání.
Pohodlné oblečení – starší děti si umí postěžovat, ale ty nejmenší vás na kalhoty s příliš utaženou gumou neupozorní, jen budou mrzuté…
Pozor na nepříjemné pachy – čichové buňky bývají častým spouštěčem negativních pocitů. Dětem mohou zvednout žaludek látky z výfukových plynů, cigaretový dým, ale i silné parfémy.
Sledování filmu na DVD – vždy je lepší větší obrazovka než třeba jen video na mobilním telefonu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků