Hlavní obsah
Jedenáctiletý Tomáš Janáček Foto: archív rodiny Janáčkových

Jedenáctiletý školák Tomáš prodělal již druhou operaci, kvůli obrně špatně chodil

Tomáš Janáček z Nejdku krátce po narození prodělal spastickou formu dětské mozkové obrny (DMO), v jejímž důsledku u něj došlo ke zkrácení Achillových šlach u nohou. Začal tak chodit až ve 2,5 letech, a to jen s oporou, jelikož při chůzi po špičkách mu chyběla stabilita. Od té doby již prodělal dvě operace, které mu daly naději, že bude chodit správně.

Jedenáctiletý Tomáš Janáček Foto: archív rodiny Janáčkových
Jedenáctiletý školák Tomáš prodělal již druhou operaci, kvůli obrně špatně chodil

První operaci na prodloužení šlach Tomáš prodělal v pěti letech v pražské FN v Motole. Tehdy se po náročných pooperačních rehabilitacích učil chodit úplně od začátku a k velké radosti rodičů dokázal došlapovat na paty.

Přestože následně stále zakopával a padal, dokázal poté i sám ujít krátké vzdálenosti. Po následujících intenzivních rehabilitacích se jeho chůze ještě více zlepšila, nicméně stále nebyla zcela správná. Bohužel i kvůli tomu bylo po šesti letech zapotřebí operaci opakovat.

Nyní je tedy Tomáš již po druhé operaci achilovek, 6 týdnů bude mít na nohou sádrové fixace a až mu je sundají, bude ve FN Motol 14 dní intenzivně rehabilitovat, aby se opět naučil správně stavět na nohy a chodit. Tentokrát již lékaři věří, že bude-li Tomáš intenzivně rehabilitovat delší čas, bude mít velkou šanci naučit se chodit správně.

Rodičům byla doporučena intenzivní rehabilitace na Neurorehabilitační klinice Axon v Karlových Varech, na kterou by měl nastoupit letos v září.

Terapie by měla probíhat 4 hodiny denně po dobu 4 týdnů. Cena této terapie bohužel ale stojí 66 tisíc Kč a nehradí ji zdravotní pojišťovny. Pro rodiče je to finanční částka, kterou si v současné době bohužel nemohou dovolit.

Přátelé rodiny se proto rozhodli pro Tomáše zřídit transparentní účet u Komerční banky 115-3065420237/0100, kde mu přispěním můžete pomoci ke kvalitnějšímu životu i vy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků