Hlavní obsah
O tom, jak silným kuřákem se dítě stane, hodně rozhoduje genetická dispozice. Foto: Profimedia.cz

Jak zbavit své dítě nikotinové závislosti

Ze statistik jasně vyplývá, že v dnešní době kouří stále mladší děti. Mnohem dříve se tedy u nich utváří i závislost. Když už to rodiče zjistí, velmi často neví, jak mají tuto situaci řešit. Podle odborníků by měli zaujmout velmi jednoznačný postoj. Stanovit pravidla a sankce za jejich nedodržování, jedině tak se jim podaří zkrotit i jinak zarputilého puberťáka.

O tom, jak silným kuřákem se dítě stane, hodně rozhoduje genetická dispozice. Foto: Profimedia.cz
Jak zbavit své dítě nikotinové závislosti

Rozhodně by rodiče neměli být k problému lhostejní. Možná se někomu zdá, že kouření je vlastně to nejmenší zlo, co může jejich děti potkat. Nicméně odborníci je před tímto lehkovážným chováním varují, protože i kouření může být jen prvotní problém, jenž velmi snadno sklouzne k dalšímu experimentování.

"I náctiletí, kteří zprvu kouří jen občas, se postupně stanou závislými a je potřeba tomu zabránit včas. Protože i cigarety mohou být vstupní branou k dalším návykovým látkám," varují odborníci ze serveru odvykání-kouření.cz .

Děti si plně neuvědomují rizika

Přestože média dnes a denně informují o škodlivosti kouření, lidé si tato rizika stále málo uvědomují.

Věci notoricky známé pro dospělého člověka nemusí být pro dítě ani zdaleka tak samozřejmé a také srozumitelné. Zvlášť pokud jsou sami rodiče kuřáci a děti nevidí, že by jim kouření nějak škodilo.

Rodiče by tedy měli vyzdvihnout především okamžitý vliv kouření na zdraví dítěte a zároveň i jeho „ekonomický“ dopad. Je dobré se čas od času zmínit o ranním kašli, zažloutlých zubech, páchnoucím dechu a oblečení a zhoršující se fyzické kondici. Zároveň mohou rodiče své dítě motivovat věcmi, na které mu finančně přispějí, pokud z kapesného nebo vlastních peněz neutratí tolik za cigarety.

Hrozením rakovinou plic u dětí nebývá tak účinné, jelikož si tuto hrozbu děti prostě nedokáží představit.

Rodiče hrají stále velmi důležitou roli

Přestože se rodičům mnohdy zdá, že jejich dítka mají stejně svou hlavu a jejich názory je nezajímají, jsou na omylu. Podle odborníků je vliv rodičů na chování dítěte i v pubertě stále zásadní. Dokládají to i výsledky nejrůznějších průzkumů, kdy náctiletí velmi často říkají: „Kdyby moje máma nebo táta skutečně chtěli, přiměli by mě, abych přestal.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků