Hlavní obsah
Akutní leukémie je nejrozšířenějším rakovinným onemocněním u dětí. Foto: Profimedia.cz

Dětem kuřáků hrozí ve vyšší míře leukémie

Dětem, jejichž otcové kouřili v době kolem jejich početí, hrozí větší nebezpečí, že se u nich rozvine leukémie. Vyplývá to z výzkumu australských vědců, jehož závěry byly zveřejněny v nejnovějším čísle amerického odborného časopisu Journal of Epidemiology. Vědci také došli k závěru, že kouření matky nemá na možnost vzniku leukémie vliv.

Akutní leukémie je nejrozšířenějším rakovinným onemocněním u dětí. Foto: Profimedia.cz
Dětem kuřáků hrozí ve vyšší míře leukémie

Vědci sledovali rodiny asi 1100 dětí, z nichž čtvrtina trpěla leukémií. Zjistili, že pokud otec dítěte v době kolem početí kouřil, bylo riziko onemocnění jeho potomka o 15 procent větší než u nekuřáka. Pokud otec kouřil více než 20 cigaret denně, riziko vzniku leukémie bylo dokonce u dítěte o 44 procent vyšší, než když byl otec nekuřák.

"Spermie, které obsahují (kouřením) poškozenou DNA, stále mohou oplodnit vajíčko, což může způsobit onemocnění u potomka," uvedla vedoucí výzkumu Elizabeth Milneová. Zároveň ale zdůraznila, že výzkum nepotvrdil, že leukémii způsobuje pouze poškození DNA ve spermii. K vytvoření nemoci podle ní přispívá několik různých faktorů.

Akutní leukémie je nejrozšířenějším rakovinným onemocněním u dětí, přesto se ale vyskytuje poměrně zřídka. Podle agentury Reuters nemocí trpí tři až pět dětí ze 100 000.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků