Hlavní obsah
Primář Paska nedoporučuje se zbytečně šťourat v uších. Foto: Václav Pergl , Právo

Časté záněty středního ucha v dětství mohou vést k obezitě

Nové studie ukazují, že časté záněty středního ucha mohou u dětí vést k poškození nervu, který má zásadní roli ve vnímání chutí. V dospělost pak tito lidé často dávají přednost velmi vydatným a chuťově výrazným jídlům, což zvyšuje riziko obezity.

Primář Paska nedoporučuje se zbytečně šťourat v uších. Foto: Václav Pergl , Právo
Časté záněty středního ucha v dětství mohou vést k obezitě

Jak uvádějí vědci z University of Florida College of Dentristry, lidé, kteří v dětství trpěli problémy s ušima velmi často, mají o 70 procent vyšší pravděpodobnost, že budou obézní, než lidé s ušima zdravýma.

Situace těch, u kterých došlo k poškození parasympatických vláken, jež na cestě do mozku probíhají za ušním bubínkem, je o to horší, že si neuvědomují, proč nemohou odolat malým sladkostem.

Chutnají jim jídla velmi tučná nebo velmi sladká

"Prostě jim více chutnají jídla velmi tučná nebo velmi sladká. A čím více jim chutnají, tím více přibírají na váze," říká Linda Bartoshuková, která se na výzkumu podílela. Tým floridských vědců zkoumal anamnézu a zdravotní stav více než 6500 dobrovolníků, kterých se ptal mimo jiné i na oblíbená jídla a na to, zda měli jako děti záněty zvukovodu.

Ukázalo se, že kolem 17 procent lidí, kteří trpívali středně těžkými až těžkými záněty středního ucha, bylo obézních, což je v porovnání s 10 procenty obezity u lidí se zdravýma ušima nárůst o 70 procent. Dalších 31 procent lidí s ušními problémy mělo nadváhu, což je o 13 procent více než u lidí, kteří problémy s ušima nikdy neměli.

Vědci nezkoumali stupeň poškození důležitých nervů přímo, ale žádali dobrovolníky, aby "ochutnali" kousek papíru napuštěného trpkou látkou. Tak zjišťovali citlivost jejich vnímání chuti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků