Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Vycházky s dítětem již od kolébky. Který kočárek bude ten pravý

Zatímco dříve byly vzdálenější výlety a túry v rodinách s malými dětmi spíše výjimkami, dnešní rodiče mají dostatečné vybavení na to, aby vyrazili do přírody i s miminkem. Kočárky totiž seženete jak do města, tak i do terénu, takže vyhoví i těm nejvyšším nárokům.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Vycházky s dítětem již od kolébky. Který kočárek bude ten pravý

Také zrovna řešíte, jak zůstat aktivní, i když vaše ratolest ještě sama příliš neběhá? Poradíme vám, jaký kočárek pro vás bude ten nejvhodnější.

Turistika i sport na kolečkách

Většina rodin se na delší výpravy chystá ve chvíli, kdy jejich nejmladší členové umějí alespoň sami sedět. V takovém případě je totiž snadné porozhlédnout se přímo v nabídce sportovních kočárků. Ty jsou charakteristické tím, že mají sedačku směrem od toho z rodiče, který kočárek tlačí. Dítě má tak v přírodě ničím nerušený rozhled.

Většina modelů sportovních kočárků disponuje polohovatelnou sedačkou, díky níž se vaše ratolest může kdykoli oddat spánku a načerpat tak nezbytné síly. Kočárek se sklopenou sedačkou v takovém případě nahrazuje jakousi postýlku v přírodě – dítě si odpočine a vy nebudete muset s cestou čekat, až se probudí.

Při výběru sportovního kočárku věnujte pozornost také hmotnosti a bytelnosti konstrukce (především pokud plánujete výlety do náročnějšího terénu). Zaměřte se rovněž na bezpečnostní prvky, hlavně systém pásů, jimiž dítě v sedačce upnete.

Pro děti, které již chodí samy, ale těžko by zvládly ujít celý výlet, je ideální golfový kočárek. K jeho výhodám patří nízká hmotnost a především fakt, že se dá snadno složit, takže jej bez problémů převezete v autě. Některé modely můžete dokonce upnout ke svému batohu.

Zvláštní kategorii tvoří kočárky konstruované na běhání (jsou většinou lehké a mají aerodynamický tvar) a kočárky určené k upevnění za kolo (ty vzhledem spíše připomínají vozíky). Ty ostatně využívají i rodiče, kteří rádi jezdí na bruslích, a oceníte je díky robustní konstrukci, odolnosti a snadnému ovládání také v opravdu náročném terénu.

04_srpen_Zbozi_Kocarky_1

1. Valco Snap 4 Trend Sport Tailor Made 2018, od 8 999 Kč
2. Britax Römer B-Motion 4 Plus 2018, od 6 690 Kč
3. Britax B-Agile 4 2017, od 3 999 Kč
4. Caretero Moby 2016, od 2 599 Kč
5. Joie Mytrax 2018, od 6 990 Kč
6. Maclaren Quest 2018, od 8 300 Kč

Výlety s těmi nejmenšími

Pokud máte doma opravdu „čerstvé“ miminko, ale nechcete sebe ani jej o pobyt venku připravit, pak budete muset sáhnout po jiném typu kočárku. Klasikou jsou ty hluboké, jež jsou většinou určeny pro děti do 6 až 8 měsíců. Miminko v takovém kočárku pohodlně leží, korba směřuje směrem k vám.

Pokud nepořizujete hluboký kočárek pouze na procházky ve městě, zaměřte se na konstrukci koleček a také na systém odpružení rámu, který dorovná případné nerovnosti povrchu, aniž by dítě trpělo přílišnými otřesy (navíc vzhledem k tomu, že miminka zbožňují houpání, oceníte odpružení kočárku prakticky kdekoli, například když v něm budete dítě uspávat či konejšit). Nevýhodou klasického hlubokého kočárku nicméně zůstává jeho horší skladnost a také fakt, že jej dítě nebude využívat příliš dlouho.

Velmi oblíbené jsou dnes kombinované kočárky. Ty seženete buď ve variantě dvoj- nebo trojkombinace. Na pevnou konstrukci kočárku můžete upevnit nejprve hlubokou korbu pro cesty s nejmenšími miminky, poté ji vyměnit za sedačku sportovního kočárku. Pokud jste zvolili trojkombinaci, bude součástí kočárku také autosedačka (takzvané vajíčko). Kombinovaný kočárek tak vlastně roste s vaším dítětem, a i když je jeho pořizovací cena vyšší, jedná se o dlouhodobou investici.

Jestliže máte dvojčata, případně dvě malé děti, z nichž ani jedno ještě nezvládne samo ujít větší vzdálenosti, vybírejte mezi sourozeneckými kočárky. Na trhu jsou k dostání modely, ve kterých děti sedí vedle sebe, za sebou nebo nad sebou.

04_srpen_Zbozi_Kocarky_2

1. Gmini Grand 2017, od 5 499 Kč
2. ZOPA Mion 2018, od 5 490 Kč
3. Junama Impulse eco 2017, od 12 999 Kč
4. DorJan Danny Sport Prestige Butterfly 2015, od 11 690 Kč
5. Petite&Mars Classic 2016, od 8 990 Kč
6. Cam Linea Classy 2017 583, od 2 579 Kč

Nezáleží jen na barvě

Kritériem pro výběr kočárku by neměl být jen věk dítěte, jeho pohybové schopnosti či terén, ve kterém se budete s kočárem pohybovat. Zvážit byste měli i další praktické parametry. K těm nejdůležitějším patří hmotnost – především pokud patříte k aktivním rodičům, oceníte kočárek do 10 kilogramů (některé sportovní modely váží okolo 8 kg). Také rozměry pečlivě vybírejte podle svých potřeb.

Pamatujte, že kočárek musí být jednak pohodlný pro dítě (dostatek místa, kvalitní odpružení…), jednak s ním musí být snadná manipulace. Ostatně se vyplatí vyzkoušet vybraný model kočárku „naživo“ a poté si jej například objednat na internetu. Kromě toho, zda vám vyhovuje rozměry a hmotností, zjistíte například i to, zda má pro vás pohodlnou (ideálně polohovatelnou) rukojeť. U sportovních a terénních kočárků se zaměřte také na systém brzd.

Pozornost věnujte rovněž velikosti a materiálu koleček. Ta větší oceníte hlavně v nerovném terénu (do náročnějších míst se hodí kolečka gumová), s menšími a umělohmotnými si vystačíte při procházkách ve městě. Zvažte také, zda chcete kolečka volná (lépe se s nimi zatáčí), nebo pevně ukotvená (ideální při sportu a na nerovném povrchu).

Při koupi kočárku nepodceňujte ani svrchní textilní materiál. U něho nezáleží pouze na barvě, ale měl by být i nepromokavý (jinak je nutné přikoupit ještě „pláštěnku“) a také nenáročný na údržbu, ideálně pratelný.

Řada modelů nabízí i bohaté příslušenství, například tašku na rukojeť či spodní košík, stínítko proti slunečním paprskům nebo síťku proti hmyzu apod. Se správně vybraným a vybaveným kočárkem si zkrátka můžete užívat pobyt venku i s malým miminkem.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků