Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V hlavní roli in-line brusle. Podle čeho vybírat

Bruslařů, kteří se po stezkách či parcích prohánějí na in-line kolečkových bruslích, stále přibývá. A není divu, že je tento sport tak oblíbený. Nejenže při něm protáhnete a posílíte svaly, ale také si vyčistíte hlavu od starostí. Také po nějakých bruslích pokukujete? Poradíme vám, jak vybrat ty pravé.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V hlavní roli in-line brusle. Podle čeho vybírat

In-line bruslení nevyžaduje – tedy kromě bruslí a několika ochranných prvků – žádné speciální vybavení. Dá se provozovat na každém rovném povrchu a velmi rychle zajistí nejen pořádnou fyzičku, ale také štíhlou postavu.

Pro začátečníky i profíky

Ačkoli by se mohlo zdát, že všechny in-line brusle vypadají stejně, takže v podstatě záleží jen na tom, jaká se nám líbí barva, není to pravda. Při nákupu bruslí byste se měli zaměřit na několik hlavních kritérií.

Základem je zaměřit se na dosavadní bruslařské schopnosti. Jste v tomto sportu začátečníkem a naposledy jste na bruslích stáli v dětství, nebo jste zkušeným bruslařem či bruslařkou a jízda na in-linech (nebo i klasických bruslích na led) je pro vás stejně přirozená jako chůze?

Rovněž vezměte v úvahu styl jízdy – budete se pohybovat na rovných a snadných površích, nebudete lámat žádné rychlostní rekordy a jízdu pojmete především rekreačně? Nebo jste vyznavačem spíše agresivnější a ostřejší jízdy a nebojíte se ani náročnějších povrchů? I tyto parametry totiž mohou nákup in-linů značně usnadnit.

02_kveten_Zbozi_Koleckove brusle_1

1. Tempish Wire, od 1 739 Kč
2. Fila Plume X-Wrap 90 2014, od 4 490 Kč
3. Botas Vulcano 80, od 1 199 Kč
4. Tempish Wire Lady, od 1 879 Kč
5. Rollerblade Macroblade 100 W, od 4 490 Kč
6. K2 VO2 90 Pro W 2017, od 5 150 Kč

Obecně lze kolečkové in-line brusle rozdělit do několika kategorií. Pro rekreační bruslení sáhněte po fitness bruslích, které zajistí pohodlnou jízdu, díky čemuž se hodí i pro začátečníky. Naopak brusle pro agresivní jízdu se budou hodit všem, kteří vyznávají ostrý styl, případně si s bruslemi troufnou i na provádění nejrůznějších triků na rampách či zábradlích apod.

Speciální skupinou jsou outdoorové in-line brusle, které se hodí pro jezdce, jimž nestačí rovné a pevné povrchy a vyrážejí i do terénu (s těmito bruslemi můžete jezdit např. i po trávě).

Poslední kategorií jsou brusle profesionální či závodní. Jak již název napovídá, zajistí vám skutečně rychlou jízdu, nicméně se hodí pro skutečně zkušené bruslaře.

V hlavní roli kolečka

Ať už vyznáváte jakýkoli styl jízdy, vždy je důležité, aby vám brusle perfektně seděly. Nejrůznější puchýře a odřeniny vám totiž mohou požitek z bruslení pořádně zkazit. Není proto od věci si vybraný model před nákupem pořádně vyzkoušet. Vybírat můžete in-liny s měkkým, nebo tvrdým skeletem, s klasickými tkaničkami, případně s přezkami.

Při nákupu se zaměřte také na velikost a tvrdost koleček. Větší kolečka si jednak poradí s nerovnými povrchy, jednak zajistí vyšší rychlost jízdy (proto by se měli začátečníci porozhlédnout spíše mezi modely s kolečky menšími, která jsou navíc snadněji ovladatelná).

Co se tvrdosti týče, platí, že tvrdá kolečka pomohou k rychlejší jízdě, nicméně nemusejí tak dokonale absorbovat nárazy jako ta měkčí.

02_kveten_Zbozi_Koleckove brusle_2

1. K2 F.I.T. 84 Boa, od 3 509 Kč
2. Tempish I-GO 90, od 2 690 Kč
3. Tempish Spider, od 6 499 Kč
4. USD Aeon 60, od 5 499 Kč
5. FILA Plume 90 Black/Red/Lime, od 2 899 Kč
6. Powerslide Nordic XC Trail II 2016, od 5 669 Kč

In-line brusle se mohou lišit také délkou rámu. Delší rám se hodí při dlouhých, vytrvalostních jízdách či v terénu, naopak brusle s kratším rámem oceníte při provádění nejrůznějších triků, navíc jsou celkově snáz ovladatelné.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli typ bruslí, nezapomínejte také na ochranné prvky – patří k nim chrániče kolen a loktů a také přilba. Aby vám požitek z jízdy nezkazilo nepříjemné zranění. Věřte totiž, že jakmile tomuto sportu jednou propadnete, už u něho zůstanete. A prospějete nejen své postavě, ale i zdraví.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků