Hlavní obsah
Slušnost není jen výsledkem výchovy. Foto: Profimedia.cz

Slušnost je základní vrozená vlastnost

Slušnost či čestnost jsou víc než dogmatem, jsou to emoce zakotvené v lidském mozku – tedy alespoň podle nejnovější studie vědců z Kalifornského institutu technologií. Ti tvrdí, že je slušnost zpracovávána insulou – ostrůvkovitou oblastí mozkové kůry, která je také centrem emocionálních reakcí.

Slušnost není jen výsledkem výchovy. Foto: Profimedia.cz
Slušnost je základní vrozená vlastnost

"Skutečnost, že má mozek tak obrovskou odpověď na nečestnost, napovídá tomu, že vnímání neslušnosti je základní vyvinutou funkcí,“ tvrdí docent Steven Quartz.

"Hnutí snažící se na neurologickém základě pohlížet na tvorbu etických rozhodnutí je staré sotva sedm let. Tohle je první studie, v níž lidé činili skutečná rozhodnutí s reálnými důsledky,“ uvedl k závěru své studie docent Quartz.

Jeho tým sledoval mozek dospělých lidí pomocí magnetické rezonance při řešení reálných problémů s distribucí potravin pro hladovějící děti v ugandském sirotčinci.

"Emocionální odpověď na nepoctivost tlačila lidi od extrémní nespravedlnosti a vedla je k poctivosti. Základní impuls k chování se spravedlivě není složitou věcí, kterou se musíme učit,“ tvrdí na základě svého výzkumu Quartz.

Jeho studie byla publikována v prestižním časopise Science.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků