Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Připijte si na svatého Valentýna šumivým vínem. Jak vybrat to pravé

Také s partnerem či partnerkou patříte k lidem, pro které je 14. únor svátkem všech zamilovaných? Pak jistě začínáte pomalu přemýšlet, jak letos Valentýna strávíte. A také čím svou drahou polovičku potěšíte. Pokud se rozhodnete pro romantický večer ve dvou, nezapomeňte na kvalitní šumivé víno, které mu dodá tu správnou špetku luxusu.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Připijte si na svatého Valentýna šumivým vínem. Jak vybrat to pravé

V obchodech dnes najdete opravdu širokou škálu šumivých vín. Jenže jak se v nich vyznat, abyste si vybrali víno, které bude lahodit nejen vašim chuťovým buňkám, ale navíc povznese valentýnskou večeři na skutečný zážitek?

Sekt a ti druzí

Šumivá vína je možné obecně rozdělit do tří kategorií – šampaňské, sekt a perlivé víno.

Ačkoli lidé mají občas tendenci označovat za šampaňské prakticky jakékoli víno s bublinkami, nemohou být dál od pravdy. Tímto názvem smějí disponovat výhradně šumivá vína z francouzské oblasti Champagne-Ardenne.

04_leden_Zbozi_Sumiva vina_1

Označení sekt mohou nést vína, jež jsou sice vyráběna podobným či stejným způsobem jako zmiňované šampaňské, ale pocházejí odjinud a nemají tak na ochrannou známku nárok.

K jejich výhodám nicméně patří o něco nižší cena, než s jakou se setkáte u pravého šampaňského. A vyberete-li si takové šumivé víno opravdu kvalitní, určitě nebudete ochuzeni o skvělý chuťový zážitek. Například italské prosecco oblíbeností mnohdy konkuruje i samotnému šampaňskému.

Třetí kategorií šumivých vín jsou perlivá neboli sycená. Jak už název napovídá, nejedná se o šumivé víno ve stylu sektu nebo šampaňského, kde ke vzniku bublinek dochází během výroby přirozeně. Bublinky jsou do vína přidávány uměle, prostřednictvím sycení oxidem uhličitým.

To pravé pro vás

Pokud se rozhodnete, který druh šumivého vína zvolíte, čeká vás další výběr – a to barva a sladkost.

Sekty i šampaňské najdete na trhu jak bílé a červené, tak i v poslední dobou tolik oblíbené růžové. Mimochodem, někteří vinaři nabízejí u příležitosti svátku zamilovaných i speciální edice valentýnského vína.

04_leden_Zbozi_Sumiva vina_2

Co se obsahu cukru týče, obchody nabízejí hned několik „stupňů“ sladkosti šumivého vína. Češi nejraději popíjejí demi sec, neboli polosuché, ale oblíbená jsou rovněž sec (tedy suché) nebo brut (tento přívlastek značí velmi suché šumivé víno).

Na trhu najdete i demi doux (polosladká) či doux (sladká) vína. Záleží tedy na vaší chuti, kterému dáte s partnerem či partnerkou přednost. Šumivá vína jsou skvělá jako aperitiv i jako nápoj hodící se k dezertu, což z nich dělá ideálního společníka k valentýnskému menu.

Abyste si šumivé víno opravdu vychutnali, nezapomeňte je servírovat správně vychlazené. Odborníci doporučují teplotu mezi 6 a 8 stupni Celsia. Aby vám nápoj vydržel celý večer (nebo než jej vypijete), vyplatí se pořídit chladicí nádobu nebo přímo návlek na lahev.

Mimochodem, i otevírání sektu či šampaňského má svá pravidla – ačkoli hlasité vylétnutí zátky působí efektně, může se stát, že přijdete o část bublinek, což by byla škoda. Lahev proto otevírejte pomalu a opatrně.

Šumivé víno patří do úzkých vysokých sklenic – ostatně k dokreslení atmosféry můžete pro tuto příležitost pořídit i speciální valentýnské skleničky na víno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků