Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-il Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Zprávu OSN o šíření jaderných technologií z KLDR zadržovala půl roku Čína

Komise expertů při OSN tento týden vydala novou zprávu, která obviňuje Severní Koreu ze šíření jaderných technologií do zemí s podezřelými režimy. Vydání 75stránkového dokumentu se zpozdilo o půl roku kvůli průtahům ze strany Číny, uvedla v pátek americká stanice CNN.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Zprávu OSN o šíření jaderných technologií z KLDR zadržovala půl roku Čína

Zpráva sedmičlenné komise, podstoupená Radě bezpečnosti OSN, opakuje předchozí tvrzení, že Severní Korea je zapojena do aktivit spojených s jaderným programem a programem balistických střel v několika zemích včetně Íránu, Sýrie a Barmy.

„Severní Korea zřídila důmyslně fungující mezinárodní síť pro obchodování se zbraněmi a vojenským materiálem, a vývoz zbraní se stal jedním z hlavních zdrojů příjmů valut,“ píše se ve zprávě.

Stejně jako dříve, komise tvrdí, že KLDR obchází sankce OSN a finanční a další transakce maskuje prostřednictvím zahraničních subjektů, fiktivních firem, neformálních směnných mechanismů a kurýrů s hotovostí. Materiál je po částech vyvážen většinou dopravními letadly, které cestou do cílové země nepotřebují mezipřistání.

CNN s odvoláním na nejmenovaného diplomata uvedla, že vydání zprávy šest měsíců zdržovala Čína, jediný spojenec mezi sousedy KLDR. Během tohoto půl roku mimo jiné severokorejské vedení navštívilo Čínu a v Pchjongjangu byl zahájen proces předávání moci Kim Čong-unovi, synovi vůdce Kim Čong-ila.

Rada bezpečnosti OSN naposledy zpřísnila sankce vůči KLDR vloni poté, co Severokorejci uskutečnili druhou nukleární zkoušku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků