Hlavní obsah
Thomas Lubanga Foto: Profimedia.cz

Za verbování dětských vojáků dostal šéf konžských milic 14 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v úterý poslal bývalého velitele konžských milic Thomase Lubangu za verbování dětských vojáků a jejich zneužívání na 14 let do vězení.

Thomas Lubanga Foto: Profimedia.cz
Za verbování dětských vojáků dostal šéf konžských milic 14 let vězení

Oznámení výše trestu následuje poté, co v půlce března soud Lubangu uznal vinným ze zločinů spáchaných v letech 2002 a 2003 během občanské války v Kongu.

Obžaloba pro jednapadesátiletého Lubangu navrhla trest 30 let vězení, pokud usvědčený válečný zločinec neprojeví lítost. ICC mohl vynést nejvýše doživotní trest vězení. Soud dnes při čtení rozsudku, které bylo vysíláno v přímém přenosu na internetových stránkách soudu, podotkl, že doživotní trest by nebyl v tomto případě na místě.

Lubangovo odsouzení je prvním rozsudkem v desetileté historii ICC, jehož úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Někdejší velitel konžských milic během procesu, který trval zhruba dva a půl roku, trval na své nevině. Lubanga se proti verdiktu ICC může odvolat.

Občanská válka v Kongu skončila v roce 2003. Do řad povstalců bylo během pěti let bojů podle aktivistů zverbováno více než 30 000 dětí. Celkem si válka vyžádala odhadem 60 000 obětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků