Hlavní obsah
 

Za masakr sedmdesátky fanoušků na stadiónu drží Egypt tři dny smutek

Egyptská vojenská rada vyhlásila třídenní státní smutek za oběti středečního masakru fotbalových fanoušků na stadiónu v Port Saídu. Fanoušci místního týmu Al Masrí a příznivci káhirského celku Al Ahlí se střetli po závěrečném hvizdu rozhodčího přímo na trávníku. Fotbalisté prchali před rozběsněným davem rychle do kabin. Zemřelo 74 lidí a stovky dalších byly zraněny.

 
Za masakr sedmdesátky fanoušků na stadiónu drží Egypt tři dny smutek

„Tohle není fotbal. To je válka, v níž nám lidé umírají před očima,“ prohlásil hráč Al Ahlí Muhammad Treika.

Kvůli události byla svolána mimořádná schůze parlamentu i vlády.

V Káhiře je plánován pochod k ministerstvu vnitra na protest proti nečinnosti policie. Policisté na stadiónu řádění nezabránili, bylo jich málo. Policie navíc po loňských lidových bouřích zasahuje váhavě.

Na sociálních sítích se spekuluje o tom, že útok na fanoušky z hlavního města byl plánován. Tato zpráva je ovšem nepotvrzená. Členové bezpečnostních sil jsou také mezi mrtvými.

Lidé vnikli na trávník.

Foto: ČTK/AP

Hráči hostující klubu z Káhiry prchají před dotírajícími diváky.

Foto: ČTK/AP

Incident odráží dusnou atmosféru v zemi po loňském pádu režimu prezidenta Husního Mubáraka. „Lidé mají víc než cokoliv jiného vztek na režim. Jsou vážně naštvaní, ten vztek jim kouká z očí,“ řekl BBC příznivce káhirského týmu Muhammad Abdel Hamíd.

Předseda vojenské rady, polní maršál Muhammad Husajn Tantáví, po setkání s hráči Al Ahlí odmítl spojovat událost s politikou. "Tyto incidenty se stávají všude ve světě,“ řekl a slíbil tvrdé tresty. „Egypt to nezlomí,“ dodal.

Fanoušci měli nože

Středeční incident je nejtragičtější událostí v dějinách egyptského fotbalu. Podle svědectví měli někteří fanoušci u sebe nože. Atmosféra byla dusná po celý zápas, bitka propukla ihned po skončení zápasu, v němž domácí překvapivě vyhráli. Tvrdé jádro káhirského týmu je známé svými násilnostmi, na trávník však jako první vtrhli příznivci domácích a vrhli se na hostující hráče. Část stadiónu následně zachvátil požár.

Příčinou úmrtí bylo většinou ušlapání, udušení či hluboké rány na hlavě.

Další plánované fotbalové zápasy byly zatím zrušeny.

Fanoušci policisty přemohli.

Foto: ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků