Hlavní obsah

Z potopeného filipínského trajektu uniká palivo, mrtvých je 55

Filipínským záchranářům se nedaří zastavit unikající palivo z trajektu MV Thomas Aquinas, který se potopil v pátek večer u města Cebu. Při nehodě zemřelo nejméně 55 lidí. Skvrna topného oleje se už rozšířila k pobřeží, na rybolovné oblasti a do vzdálenosti přes pět kilometrů od místa neštěstí, informovala v pondělí agentura AFP.

Z potopeného filipínského trajektu uniká palivo, mrtvých je 55

Na palubě trajektu, který se u filipínského přístavního města Cebu srazil s nákladní lodí MV Sulpicio Express Siete, bylo asi 870 lidí. Filipínská pobřežní stráž podle CNN v pondělí oznámila, že z vraku už vyzdvihla 55 těl. Šest desítek dalších lidí je nezvěstných a záchranáři předpokládají, že jejich těla zůstala uvnitř vraku lodi. Ta po srážce klesla do hloubky asi 30 metrů. Potápěči postupně prohledávají kajuty. Zachráněno bylo 750 osob.

Poškozená nákladní loď Sulpicio Express Siete, která se srazila s u Cebu s trajektem.

Foto: Bullit Marquez, ČTK/AP

Komplikaci přestavuje unikající palivo, s nímž si zatím neporadili. „Je vidět, že to vytéká z té lodi. Je to topný olej a je to černé,” řekl AFP velitel pobřežní stráže na ostrově Cebu Weniel Azcuna. „Zasáhlo to už značnou část pobřeží tady na Cebu a taky na sousedním ostrově Mactan,” dodal.

Na trajektu plujícím z nedalekého města Butuan City bylo podle jeho informací asi 120 000 litrů topného oleje a potápěčům se zatím nepodařilo najít místo, odkud vytéká. Kolik ho už uniklo do moře, také není známo. Mezi zasaženými oblastmi jsou i města Lapu-Lapu a Cordova na ostrově Mactan, kde jsou oblíbená plážová turistická střediska. Zasaženo bylo i město Talisay na Cebu, kde je prosperující rybářský průmysl.

Filipínští potápěči se připravují k zásahu u vraku trajektu.

Foto: Bullit Marquez, ČTK/AP

Lodní neštěstí jsou na Filipínách poměrně častá, ať již kvůli proměnlivému tropickému počasí, špatnému stavu plavidel či nedodržování bezpečnosti námořní dopravy. V prosinci 1987 se v zemi stala nejhorší námořní tragédie v mírových dobách. Při srážce trajektu Dona Paz s tankerem zemřely více než 4000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků