Hlavní obsah
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí Foto: archiv, Právo

Vylepšil jsem Kaddáfímu obličej jeho břišním tukem, tvrdí lékař

Vůdce Muammar Kaddáfí si dal v polovině devadesátých letech vyspravit obličej a nastřelit vlasy, aby na nastupující generaci Libyjců nepůsobil staře. Uvedla to agentura AP s odkazem na brazilského plastického chirurga, jenž zákrok provedl.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí Foto: archiv, Právo
Vylepšil jsem Kaddáfímu obličej jeho břišním tukem, tvrdí lékař

Světoznámý chirurg Liacyr Ribeiro, jenž podle nepotvrzených zpráv vylepšil též obličej italského premiér Silvia Berlusconiho, v květnu 1994 na vědecké konferenci v libyjské metropoli Tripolisu přednášel o plastických operacích prsou, na které se specializoval. Tam ho oslovil libyjský představitel s tím, že mu chce představit „člověka, jehož Libyjci velmi milují“.

„Vzhledem k mé kvalifikaci jsem si myslel, že mě představí své ženě,“ popsal Ribeiro. Namísto toho se ocitl v domě obklopeném ozbrojenými strážemi.

„Zavedli nás do knihovny, která se nacházela pod stanem vztyčeným uvnitř domu, a tam mi průvodce řekl, že chce, abych prohlédl Kaddáfího,“ řekl chirurg. O pár minut později se objevil vůdce v dlouhé bílé tunice a potřásl si s ním rukou. Mluvil výborně anglicky a byl prý velmi zdvořilý a srdečný.

Ribeirovi v krátkosti vylíčil, co od něj žádá: vyhladit vrásky, aby vypadal mladší. „Řekl mi, že je u moci 25 let a nechce před mladými lidmi vypadat jako starý muž. Doporučil jsem mu plastickou operaci obličeje, ale to on zamítl,“ poznamenal Ribeiro s tím, že Kaddáfí si myslel, že taková změna by byla příliš znatelná, a proto se rozhodl pro méně radikální proceduru. Do obličeje dal Kaddáfímu tuk z jeho břicha. Tím se vrásky vyhladily.

Diktátorovi tehdy bylo 53 let, ale podle chirurga vypadal alespoň o deset let starší. „Potom vypadal jako 45letý,“ řekl Ribeiro.

Uprostřed operace jedli hamburgery

Kaddáfí chtěl okamžitý zákrok, ale Ribeiro potřeboval asistenty, a tak se dohodli na leden 1995. Tajná čtyřhodinová operace začala ve dvě hodiny ráno v Kaddáfího bunkru, jenž měl prý dva moderní operační sály, tělocvičnu a bazén. „Trval na lokálním umrtvení s tím, že chce být u toho. Byl to příkladný pacient,“ uvedl Ribeiro.

Zákrok nicméně musel být v polovině přerušen, když Kaddáfí prohlásil, že má hlad, a pobočníci přinesli hamburgery, aby se všichni najedli.

Ribeiro prý po operaci Kaddáfího varoval, že změny vydrží pět let a potom se vrásky objeví znovu. „Řekl mi, že mě zavolá, kdyby mě potřeboval. Už nikdy nezavolali,“ řekl chirurg. Za zákrok obdržel tučnou obálku s americkými dolary a švýcarskými franky, odmítl ale specifikovat výši sumy.

U operace byl i chirurg Fabio Naccache, který agentuře AP potvrdil, že libyjskému vůdci také transplantoval vlasy.

Lékaři v Tripolisu zůstali deset dní, dokud se Kaddáfí nezotavil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků