Hlavní obsah
 

Vražda populárního zpěváka vyvolala v Etiopii mohutné protesty. Zemřelo při nich přes 80 lidí

Při protestech, které vypukly v Etiopii po vraždě populárního zpěváka Hachalua Hundessy, zemřelo už nejméně 81 lidí. S odvoláním na mluvčího místních úřadů o tom informovala agentura Reuters. Původní zprávy hovořily o mnohem menším počtu obětí.

 
Vražda populárního zpěváka vyvolala v Etiopii mohutné protesty. Zemřelo při nich přes 80 lidí

Zpěvák, považovaný za obhájce práv etiopských Oromů, byl zastřelen v pondělí večer v Addis Abebě a policie incident označuje za úmyslnou vraždu.

Hachalu Hundessy

Foto: Reuters

V úterý ráno pak začaly nepokoje v Addis Abebě i na dalších místech státu Oromija. Mluvčí jeho správy Getachew Balcha řekl, že mezi 50 mrtvými jsou účastníci protestů i policisté a že několik obchodů bylo vypáleno. „Nebyli jsme na nic takového připraveni,” prohlásil.

Ještě v úterý večer policie oznámila, že jeden její příslušník byl zabit v Addis Abebě a že při třech explozích tam bylo několik lidí zraněno a zabito.

Hundessyho pohřeb se má konat ve čtvrtek. Jeho písně se staly jakousi hymnou protestů, které vedly ke svržení předchozího etiopského premiéra Hailemariama Desalegna. Toho v roce 2018 nahradil současný předseda vlády Abiy Ahmed, který sám patří k etniku Oromů a v roce 2019 byl oceněn Nobelovou cenou za mír především díky tomu, že se mu podařilo najít cestu k usmíření se sousední Eritrejí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků