Hlavní obsah

Volby v Pákistánu budou v lednu

Pákistánské parlamentní volby se budou konat do 9. ledna příštího roku. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident Parvíz Mušaraf. Prohlásil rovněž, že ve čtvrtek rozpustí parlament.

Volby v Pákistánu budou v lednu

Prezident vystoupil na tiskové konferenci poprvé do vyhlášení výjimečného stavu na začátku listopadu.

Volby byly původně plánovány na půlku ledna, ale Mušaraf ve čtvrtek oznámil, že se termín odkládá o měsíc, tedy do poloviny února. Na tiskové konferenci, na níž hájil svá předchozí rozhodnutí i odvolání členů nejvyššího soudu, řekl, že ve čtvrtek bude rozpuštěn celostátní parlament a o pět dní později provinční parlamenty, aby se volby mohly konat do 9. ledna.

Mušaraf, který 3. listopadu vyhlásil výjimečný stav, tvrdí, že je rozhodnut udržet v Pákistánu demokracii a že ani jedním ze svých rozhodnutí neporušil ústavu země. Rozhodnutí o výjimečném stavu označil za nejtěžší, jaké kdy musel učinit. Ze západních zemí, které v Mušarafovi vidí spojence v boji proti terorismu, se za tento krok dočkal umírněné kritiky.

K novinářům Mušaraf hovořil ze své kanceláře na armádní základně v Rávalpindí. Znovu slíbil, že odejde z vedení armády a že přísahu na svůj příští prezidentský mandát bude skládat jako civilista.

Mušaraf se dostal k moci nekrvavým pučem v roce 1999. Letos ho poslanci sice zvolili znovu prezidentem, ale podle ústavy neměl právo kandidovat jako voják. Konečné rozhodnutí v této věci ještě musí učinit nejvyšší soud. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků