Hlavní obsah

VIDEO: V Afghánistánu zatkli Tálibánce, kteří zohavili školačky kyselinou

Afghánské úřady zatkly deset bojovníků hnutí Tálibán, kteří před dvěma týdny kyselinou zohyzdili šest afghánských dívek na cestě do školy. Tálibánci se k útoku přiznali, dostali prý za něj necelých 1300 dolarů v pákistánských rupijích.

VIDEO: V Afghánistánu zatkli Tálibánce, kteří zohavili školačky kyselinou

Útočníci jsou Afghánci, které měli k činu najmout vysocí představitelé Tálibánu v Pákistánu. Podle náměstka afghánského ministra vnitra Mohammada Daúda policie muže zatkla před několika dny.

"Útok byl dílem Tálibánu, vyšetřování ještě není u konce,“ řekl Daúd. "Dostávali příkazy z druhé strany hranice od těch, kteří řídí teroristické útoky v Kandaháru,“ doplnil.

Incident se odehrál 12. listopadu v jihoafghánském měste Kandahár. Islamisté tehdy nastříkali z vodních pistolí kyselinu do obličeje dívkám, které byly na cestě do školy. Nejméně dvě dívky po zásahu kyselinou osleply, jedna bude muset podstoupit plastickou operaci poleptaného obličeje a krku.

Již tehdy se předpokládalo, že za útokem stojí militantní islamisté, kteří jsou proti vzdělávání žen. Za vlády hnutí Tálibán v Afghánistánu ženy nesměly navštěvovat jakákoliv vzdělávací zařízení. Situace se změnila po pádu Tálibánu, konzervativní síly ale proti zrovnoprávňování žen opakovaně vystupují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků