Hlavní obsah

VIDEO: Peking kvůli smogu znovu omezil řidičům jízdu

V čínské metropoli v pondělí znovu obnovili omezení pro jízdy automobilů. Úřady si od opatření slibují čistší prostředí pod nebem, které bylo díky omezením naposledy možné spatřit během srpnové olympiády.

VIDEO: Peking kvůli smogu znovu omezil řidičům jízdu

Každé auto má jednou týdně zákaz vyjet. Systém rotace se odvíjí od registračních čísel vozů a má zkušebně trvat půl roku. Ačkoliv si však obyvatelé Pekingu stýskají po čistším ovzduší, jak ho poznali v srpnu, spousta z nich si stěžuje, že nové schéma je příliš složité.

Zákaz se bude denně vztahovat na 800 tisíc aut. Úřady očekávají, že to pomůže omezit provoz o téměř sedm procent. Zvýší-li se koncentrace zplodin v ovzduší, počítá Peking s rozšířením restrikcí na polovinu z celkového počtu 3,4 miliónu automobilů v hlavním městě.

Omezení vstoupila v platnost v pondělí, kdy nesmělo vyjet žádné auto s registračním číslem končícím jedničkou či šestkou. V úterý je vystřídají auta, jejichž číslo končí dvojkou nebo sedmičkou.

Podobný režim zavedly čínské úřady během srpnové olympiády. Výsledkem byl nejčistší vzduch v metropoli za posledních deset let.

Opatření mají háček - tisícovku nových vozů v ulicích Pekingu denně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků