Hlavní obsah
Okolí elektrárny ve Fukušimě Foto: ČTK/AP

Většina Japonců je po Fukušimě pro odstavení jaderných elektráren

Valná většina Japonců podporuje postupné odstavování jaderných elektráren, ale uznává, že některé reaktory je třeba znovu spustit a zajistit z krátkodobého hlediska dostatek elektřiny. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil japonský deník Tokio šimbun.

Okolí elektrárny ve Fukušimě Foto: ČTK/AP
Většina Japonců je po Fukušimě pro odstavení jaderných elektráren

Průzkum byl proveden rok po ničivém zemětřesení a vlně cunami ve Fukušimě, která způsobila nejhorší jadernou katastrofu v dějinách Japonska. Vláda se v brzké době chystá rozhodnout, zda povolí znovuspuštění některých odstavených reaktorů, připomněla agentura Reuters.

Podle průzkumu 79,6 procenta dotázaných se více či méně rozhodně vyslovila pro výhledové skoncování s jadernou energetikou. Ovšem 69 procent v krátkodobém hledisku podporuje znovuspuštění některých jaderných reaktorů, aby měla země dostatek elektřiny. Rozhodně proti tomu bylo jen 28 procent dotázaných.

Pouze dva z 54 japonských jaderných reaktorů v současnosti fungují, ale oba mají být odstaveny začátkem května. To by mohlo znamenat letos v létě potenciální nedostatek elektřiny.

Japonská vláda už prohlásila, že postupně sníží závislost země na jaderné energetice, která před loňskou katastrofou zajišťovala 30 procent veškeré poptávky.

Anketa
Jste pro odstavení všech jaderných elektráren?
Ano
73.8 %
Ne
26.2 %
Celkem hlasovalo 40479 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků