Hlavní obsah

Vědci našli úlomky unikátního asteroidu

Vědcům se v Súdánu podařilo posbírat trosky asteroidu, který dopadl loni v říjnu na poušť. Posbírali úlomky v dlouhém pásu sledujícím jeho trasu jeho pádu. Podle astronomů má meteorit unikátní složení.

Vědci našli úlomky unikátního asteroidu


„Vidět objekt před průchodem atmosférou a pak jej následovat, je unikátní,“ uvedl Douglas Rumble z Carnegie Institution. Podle něj sice bývají meteority často pozorovány při průchodem atmosférou, ale v té pak shoří, nebo se naleznou jen úlomky a není možné sledovat celý průlet atmosférou.

Kus skály o velikosti auta, označená 2008 TC3 byl zjištěn arizonskými astronomy loni v říjnu. Sledovaly ho teleskopy, takže astronomové viděli, jak se rozpadl v atmosféře nad Núbijskou pouští

Na zemi se pak vědcům podařilo posbírat 47 úlomků asteroidu

Peter Jenniskens, který jel s týmem sběračů do Súdánu k pádu asteroidu uvedl: „Tento asteroid byl z tak křehkého materiálu, že explodoval ve výší 37 kilometrů nad zemským povrchem ještě před tím, než výrazně zpomalil. Byl to meteorit, která jsme neměli ve sbírce, úplně nový materiál.“

Při porovnání údajů z asteroidu a z úlomků v Súdánu, je jasné, že 2008 TC3 může být relativně mladý, ve vnitřní části Sluneční soustavy jen několik miliónů let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků