Hlavní obsah
 

V Indii pohřbili znásilněnou dívku, lidé truchlí a protestují

V Indii v neděli pohřbili brutálně znásilněnou mladou studentku, která v sobotu po dvou týdnech boje o život podlehla svým zraněním v singapurské nemocnici. Rakev s jejím mrtvým tělem přiletěla do Dillí vládním speciálem v sobotu před půlnocí SEČ (v neděli nad ránem místního času) a rodina jej krátce poté nechala zpopelnit. V Dillí a dalších městech policie očekává další protesty a smuteční akce.

 
V Indii pohřbili znásilněnou dívku, lidé truchlí a protestují

Třiadvacetiletá žena se v Indii stala symbolem neutěšené situace žen, jež často čelí násilným útokům, aniž by jejich pachatelé byli potrestáni. Surovost činu, který se odehrál 16. prosince, vyhnala tisíce lidí do ulic a nakonec donutila k akci i vysoké indické politiky, kteří tuto událost dlouho přehlíželi.

Při přistání letounu s rakví, kterou doprovázeli i dívčiny rodiče a bratři, byli na letišti v Dillí přední představitelé státu včetně premiéra Manmóhana Singha a šéfky vládního Indického národního kongresu Sonii Gándhíové. Automobil pak mrtvou ženu převezl do její domovské čtvrti, kde se rodina za přísných bezpečnostních opatření zúčastnila soukromého pohřebního obřadu v krematoriu.

BEZ KOMENTÁŘE: Znásilněná indická dívka zemřela

Video: Novinky/Reuters

Už v sobotu, krátce po oznámení úmrtí, vyšly v Indii do ulic tisíce lidí. Ačkoli policie očekávala násilné střety podobné těm, které se odehrávaly před Vánocemi, nakonec měly akce spíše vzpomínkový a smuteční charakter. Obyvatelé Dillí pokládali na ulicích květiny a zapalovali svíčky. Přesto je v neděli dál uzavřena vládní čtvrť v centru města a posílené hlídky policie dohlížejí na pořádek.

Ke kondolencím indických politiků se v noci na neděli přidal generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten vyjádřil svou hlubokou soustrast pozůstalým a uvedl, že "násilí proti ženám by se nikdy nemělo trpět, omlouvat a tolerovat".

Nejdřív ji i partnera zbili

Útok na mladou ženu, studentku medicíny, se odehrál v jedoucím autobuse, kde ji skupina mužů zbila železnými tyčemi a znásilnila. Dívka cestovala se svým přítelem, také jeho násilníci zbili. Policie po činu zatkla šestici podezřelých, v sobotu k obvinění ze znásilnění přidala taktéž obvinění z vraždy.

Případ nutí indickou vládu k debatě o mimořádném trestu. Nejvyšší sazbou pro pachatele znásilnění je nyní doživotí. Ministr vnitra Šinde už ale hovořil o možnosti tvrdšího trestu v mimořádně brutálních případech. Úřady také zvažují, jak lépe ochránit ženy a pomoci obětem násilí. Chtějí zavést speciální policejní linku, kam se mohou napadené ženy obracet. Hovoří se také o posílení policejních hlídek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků