Hlavní obsah
Studenti v Rádžšahi protestují proti vraždě profesora. Foto: Profimedia.cz

V Bangladéši rozsekali šéfredaktora prvního časopisu pro homosexuály

Šéfredaktor a zakladatel prvního bangladéšského časopisu pro homosexuály a lesbičky Roopbaan byl v Dháce rozsekán, uvedla v pondělí BBC s odvoláním na policii. Při útoku byl ještě jeden člověk zabit a další zraněn.

Studenti v Rádžšahi protestují proti vraždě profesora. Foto: Profimedia.cz
V Bangladéši rozsekali šéfredaktora prvního časopisu pro homosexuály

Terčem útoku byl 35letý Xulhaz Mannan, který dřív pracoval pro americké velvyslanectví, druhou obětí byl jeho přítel.

Podle vyšetřovatelů do jejich bytu vnikli ozbrojení útočníci, kteří se vydávali za kurýry, uvedl list Dhaka Tribune. Strážce budovy vypověděl, že pět nebo šest mladých lidí tvrdilo, že Xulhazovi nesou zásilku.

„O půl hodiny později jsem slyšel křik. Zněl z bytu,“ řekl strážný a dodal, že když se šel podívat, co se děje, napadli ho útočníci noži. I on skončil se zraněními v nemocnici.

Zakázaný pochod homosexuálů

Xulhaz spoluorganizoval duhový pochod, který se v Dháce konal od roku 2014 vždy 14. dubna. Letos ho policie zakázala v rámci bezpečnostních opatření. AFP řekl, že mu kvůli průvodu vyhrožovali islámští extremisté.

Útok byl spáchán dva dny poté, co byl radikály podobným způsobem zabit ve městě Rádžšahi na severozápadě země profesor angličtiny Rezaul Karim Siddique kvůli propagaci ateismu. Rozsekali ho mačetami, když šel z domu na zastávku autobusu.

K útoku se přihlásil Islámský stát. Bangladéšský ministr vnitra ale prohlásil, že to není pravda. Podle něj útočili místní radikálové.

Obětí podobných útoků se v poslední době stalo i několik volnomyšlenkářských bloggerů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků