Hlavní obsah
 

V Austrálii se podařilo oddělit hlavami spojená dvojčata

V australském Melbourne se lékařům podařilo oddělit dvojčata se srostlými lebkami. Operace za účasti 16 lékařů a sester trvala 25 hodin a dvojčata jsou v pořádku. Čeká je však ještě několikahodinová plastická operace, sdělila nemocnice.

 
V Austrálii se podařilo oddělit hlavami spojená dvojčata

Tříleté bangladéšské dívky Trišna a Krišna se narodily spojené na vrcholku hlavy. Sdílely základní životní orgány včetně mozkové tkáně, velkých cév a některých částí mozku. Podle australského dětského neurochirurga Scotta Campbella, který jako první chirurg v roce 2000 oddělil dvojčata se srostlými lebkami, šlo o riskantní operaci.

Lékaři v Královské dětské nemocnici v Melbourne v čele s neurochirurgem Wirginií Maixnerovou se museli připravit především na komplikace spojené s velkou ztrátou krve, které mají děti v krevním řečišti méně než dospělí lidé.

Lékaři dávali sirotkům Krišně a Trišně naději asi 25 procent, že se operace zcela povede. Riziko poškození mozku odhadovali na asi padesátiprocentní. Dívky v roce 2007 do Austrálie nechala převézt australská nadace Children First Foundation.

Siamská dvojčata se rodí průměrně na každých 200 000 porodů. Dvojčata spojená hlavičkami jsou velmi vzácná - rodí se jednou na zhruba 2,5 miliónu porodů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků