Hlavní obsah

V Alžírsku vyhnali 13 tisíc migrantů na rozpálenou Saharu

Alžírsko nechalo v uplynulých 14 měsících 13 tisíc migrantů na pospas osudu v Sahaře, a to včetně těhotných žen a dětí. Běžence severoafrická země poslala zpět do pouště bez jídla vody a přinutila je jít dlouhou cestu zpět pod žhnoucím sluncem. Někteří zemřeli. Počty nedobrovolně deportovaných migrantů Alžírsko nezveřejňuje. Agentura AP se opírá o odhady Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a sdělení přeživších.

V Alžírsku vyhnali 13 tisíc migrantů na rozpálenou Saharu

Vyhoštění migranti se pomalu objevují na horizontu, z dálky vypadají jako zrnka písku. Teplota v poušti dosahuje až 48 stupňů.

V Nigeru, kam většina z nich míří, šťastlivci kulhají přes opuštěných 15 kilometrů v zemi nikoho k pohraniční vesnici Assamaka. Další bloumají i několik dnů, než je zachrání pracovníci OSN. Neznámý počet migrantů při cestě zemře. Více než dvacet přeživších v rozhovoru s AP uvedlo, že v jejich skupině byli lidé, kteří v Sahaře zkrátka zmizeli.

Mnozí se ztratí

"Ženy i muži leželi mrtví na zemi... Další zmizeli v poušti, jelikož neznali cestu," uvedla Janet Kamarová, která pochází z Libérie a byla při cestě těhotná. "Každý byl zkrátka sám," dodala s tím, že než je zachránila OSN, ztratila při posledních dvou dnech cesty pojem o čase. "Přišla jsem o syna, o mé dítě," pokračovala. Nebyla jsem jediná, o dítě přišla i další žena, které bylo kolem dvaceti let, dodala.

Alžírsko vysadilo lidi na Sahaře a ukázalo jim, kudy zpět do Nigeru

Foto: Mapy.cz

Alžírsko přitvrdilo v deportacích migrantů v říjnu loňského roku, zatímco EU začala více tlačit na severoafrické země, aby odmítaly běžence mířící do Evropy.

Na rozdíl od Nigeru Alžírsko příspěvky EU, které jsou určeny na pomoc s migrační krizí, nepobírá. Země nicméně v letech 2014 až 2017 podle AP od EU obdržela 111,3 miliónu dolarů finanční pomoci.

Shromažďují se po stovkách

Migranti v rozhovorech s AP uvedli, že byli v Alžírsku shromažďováni po stovkách. Museli nastoupit do nákladních vozů, kde se tísnili během několikahodinové cesty k takzvanému "bodu nula" v poušti. Tam byli vysazeni a bylo jim ukázáno, kudy dojdou do Nigeru; někdy byla jako donucovací prostředek použita pistole.

"Byli tam lidé, kteří to neunesli. Sedli si na zem a my je tam nechali. Příliš trpěli," uvedl osmnáctiletý Aliou Kande ze Senegalu s tím, že viděl téměř deset lidí se skácet vyčerpáním. Jeho skupina asi 1000 migrantů šla pouští od 08:00 do 19:00, řekl. Někteří se ztratili a už je nikdy neviděl. "Nechali nás v poušti, bez našich telefonů, bez peněz," řekl.

Liberijec Ju Dennis si deportaci natočil na mobil. „V Alžírsku jste bez milosti deportováni. Chci, aby se to o nich vědělo. Jsme tady a viděli jsme, co jsme viděli. Máme pro to důkaz,” tvrdí.

Brusel o tom ví

Na záběrech, které viděl reportér agentury AP, je vidět, jak migranti vystupují z náklaďáku a pod dozorem četníků odcházejí do pouště. Dva migranti v rozhovoru s AP uvedli, že na ně bezpečnostní síly střílely.

Problém je v tom, že, jak upozornil mluvčí EU, Brusel o počínání Alžírska ví, ale svrchované státy mají možnost migranty vyhostit, pokud je to v souladu s mezinárodním právem.

Mezinárodní organizace pro migraci odhaduje, že na každého mrtvého migranta ve Středozemním moři připadají dva, kteří se ztratí v poušti. Od roku 2014 tak podle IOM mohlo v Sahaře zemřít až 30 tisíc lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků