Hlavní obsah

Útok nad Lockerbie nařídil osobně Kaddáfí, tvrdí jeho ministr

Útok na letadlo společnosti PanAm, které v roce 1988 rozmetala bomba nad skotským městečkem Lockerbie, nařídil osobně libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Ve středu to s odkazem na tvrzení ministra spravedlnosti, který Kaddáfího opustil v pondělí, napsal švédský bulvární deník Expressen.

Útok nad Lockerbie nařídil osobně Kaddáfí, tvrdí jeho ministr

„Mám důkaz, že rozkaz ohledně Lockerbie udělil Kaddáfí,“ řekl korespondentovi deníku Mustafa Abdel Džálil, aniž by uvedl, o jaké důkazy se jedná. Kaddáfí podle něj osobně instruoval Abdala Basata Muhammada Midžrahího, který byl za útok a zabití 259 cestujících a 11 dalších lidí na zemi, ve Skotsku odsouzen na doživotí.

„Aby to uchoval v tajnosti, (Kaddáfí) dělal všechno, co bylo v jeho silách, aby dostal Midžrahího ze Skotska zpět,“ řekl Džalíl s odkazem na předloňské vydání odsouzeného Libyjce do zpět do vlasti na základě lékařského posudku, že Midžrahí má rakovinu v konečném stadiu a  zbývá mu maximálně pár měsíců života, což se nepotvrdilo.

Abdal Midžrahí nastupuje v Glasgowě do letadla, které ho dopravilo ve čtvrtek do vlasti.

Foto: Danny Lawson, Reuters

Mluvčí švédského listu Alexandra Forslundová pro agenturu AP uvedla, že exministr spravedlnosti byl reportérem zpovídán v jednom velkém městě v Libyi. Z bezpečnostních důvodů místo neupřesnila. Džalíl oznámil svůj odchod z vlády v pondělí na protest proti násilnému potlačování protestů poté, co Kaddáfí nasadil proti demonstrantům žoldnéře a bojová letadla.

Atentát na letadlo PanAm nad Lockerbie

Atentát z 18. prosince 1988 na transatlantickou linku PanAm 103 si vyžádal 270 obětí, z nichž 259 byli pasažéři a posádka letadla a jedenáct obyvatelé skotské vesničky Lockerbie, na kterou stroj dopadl. Midžrahí byl v roce 2001 v Británii odsouzen na doživotí s možností propuštění nejdříve po 27 letech.

Atentát vedl k hluboké roztržce mezi Libyí, která dlouho jakýkoli podíl na něm popírala, a západním světem.

           Zdroj: ČTK

Ve středu libyjská média uvedla, že Kaddáfího opustil i ministr vnitra Abdul Fatáh Junís Abidi. Vůdce již nemá pod kontrolou východ země a jeho režim je na pokraji pádu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků