Hlavní obsah
Admirál Michael Mullen (v uniformě) při návštěvě iráckého Irbílu Foto: Azad Lashkari , Reuters

USA se bojí, že se Tálibán v Pákistánu dostane k jaderným zbraním

Velitel amerických spojených štábů admirál Michael Mullen v pondělí potvrdil, že Afghánistán je nyní hlavní prioritou. On i prezident Barack Obama jsou znepokojení současnými úspěchy Tálibánu v Pákistánu. Mullen dokonce zmínil i nebezpečí, že by se radikálové dostali k pákistánskému jadernému arzenálu, což se doposud vylučovalo.

Admirál Michael Mullen (v uniformě) při návštěvě iráckého Irbílu Foto: Azad Lashkari , Reuters
USA se bojí, že se Tálibán v Pákistánu dostane k jaderným zbraním

"S veškerou úctou k Pákistánu - existuje možnost, že se jeho jaderné zbraně dostanou pod kontrolu teroristů,“ uvedl Michael Mullen, i když ujistil, že nadále věří, že pákistánský jaderný arzenál je zabezpečen.

Mullen uvedl, že je "smrtelně znepokojen“ současnými úspěchy Tálibánu a al-Kajdy na jihu Afghánistánu a v Pákistánu. Řekl to ani ne týden poté, co ministerstvo zahraničí zveřejnilo zprávu o dramatickém nárůstu útoku teroristů v obou zemích.

Ve zprávě se píše, že se al-Kajda a extrémisté, kteří ji podporují, přesunuli přes afghánsko-pákistánskou hranici "do odlehlých oblastí na pákistánské straně hranice, které užívají jako bezpečné přístavy, kde trénují teroristy, komunikují s jejich následovníky, připravují atentáty a vysílají bojovníky do Afghánistánu“.

Znepokojen je i Obama

I prezident Barack Obama je podle mluvčího Bílého domu Roberta Gibbse "znepokojen situací“, kdy pákistánská vláda umožnila Tálibánu uplatnit v údolí Svát islámské právo šaría výměnou za příměří. Tálibán pak postoupil do regionu Buner, který je jen 100 kilometrů od Islámábádu, a přestože slíbil stažení, svádí tuhé boje s pomalu postupující pákistánskou armádou vyzbrojenou těžkými zbraněmi. [celá zpráva]

Mullen varoval před vážností situace. "To není tak, že by se něco mělo udělat. Je to tak, že se musí něco udělat."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků