Hlavní obsah
Admirál Michael Mullen (v uniformě) při návštěvě iráckého Irbílu Foto: Azad Lashkari , Reuters

USA se bojí, že se Tálibán v Pákistánu dostane k jaderným zbraním

Velitel amerických spojených štábů admirál Michael Mullen v pondělí potvrdil, že Afghánistán je nyní hlavní prioritou. On i prezident Barack Obama jsou znepokojení současnými úspěchy Tálibánu v Pákistánu. Mullen dokonce zmínil i nebezpečí, že by se radikálové dostali k pákistánskému jadernému arzenálu, což se doposud vylučovalo.

Admirál Michael Mullen (v uniformě) při návštěvě iráckého Irbílu Foto: Azad Lashkari , Reuters
USA se bojí, že se Tálibán v Pákistánu dostane k jaderným zbraním

"S veškerou úctou k Pákistánu - existuje možnost, že se jeho jaderné zbraně dostanou pod kontrolu teroristů,“ uvedl Michael Mullen, i když ujistil, že nadále věří, že pákistánský jaderný arzenál je zabezpečen.

Mullen uvedl, že je "smrtelně znepokojen“ současnými úspěchy Tálibánu a al-Kajdy na jihu Afghánistánu a v Pákistánu. Řekl to ani ne týden poté, co ministerstvo zahraničí zveřejnilo zprávu o dramatickém nárůstu útoku teroristů v obou zemích.

Ve zprávě se píše, že se al-Kajda a extrémisté, kteří ji podporují, přesunuli přes afghánsko-pákistánskou hranici "do odlehlých oblastí na pákistánské straně hranice, které užívají jako bezpečné přístavy, kde trénují teroristy, komunikují s jejich následovníky, připravují atentáty a vysílají bojovníky do Afghánistánu“.

Znepokojen je i Obama

I prezident Barack Obama je podle mluvčího Bílého domu Roberta Gibbse "znepokojen situací“, kdy pákistánská vláda umožnila Tálibánu uplatnit v údolí Svát islámské právo šaría výměnou za příměří. Tálibán pak postoupil do regionu Buner, který je jen 100 kilometrů od Islámábádu, a přestože slíbil stažení, svádí tuhé boje s pomalu postupující pákistánskou armádou vyzbrojenou těžkými zbraněmi. [celá zpráva]

Mullen varoval před vážností situace. "To není tak, že by se něco mělo udělat. Je to tak, že se musí něco udělat."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků