Hlavní obsah
Podvyživená holčička v Jemenu Foto: Abduljabbar Zeyad, Reuters

Unášeny, zotročovány, verbovány. Stále víc dětí slouží ve válce jako zbraň

Děti se stále častěji stávají prostředkem pro válečné účely. Ve své zprávě shrnující uplynulý rok to uvedl Dětský fond OSN (UNICEF). Děti jsou verbovány do vojenských formací, jsou nuceny stát se sebevražednými útočníky anebo bývají využívány jako lidské štíty. Na zprávu upozornil britský list The Guardian.

Podvyživená holčička v Jemenu Foto: Abduljabbar Zeyad, Reuters
Unášeny, zotročovány, verbovány. Stále víc dětí slouží ve válce jako zbraň

Dětský fond upozornil, že válčící strany velmi často nehledí na mezinárodní právo a děti se rutinně stávají terči útoků. Znásilňování, nucené sňatky, únosy, zotročování jsou standardní taktikou v konfliktech v Iráku, Sýrii, Jemenu, Nigérii, Jižním Súdánu i Barmě.

Některé děti unesené extremisty jsou po vysvobození znovu zneužity příslušníky ozbrojených sil. Jiné se stávají oběťmi nepřímo, když trpí hladem, podvýživou, nemocemi ve válečných zónách s nedostatkem potravin, vody a hygienických prostředků.

Kvůli bojům nemohlo v letošním roce docházet do školy 27 miliónů dětí.

Radikálové Boko Haram působící v Nigérii, Čadu, Nigeru i Kamerunu jen za letošek přinutili 135 dětí k tomu, aby se staly živými bombami. V Somálsku bylo za 10 měsíců roku povoláno do boje téměř 1800 dětí. V Jemenu jich za tři roky války přišlo nejméně 5000 o život.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků