Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Tlak proti cenzuře internetu poškodí naše vztahy, varovala Čína USA

Čína v pátek upozornila Spojené státy, že jejich tlak proti cenzurování internetu může poškodit vztahy mezi oběma zeměmi. Peking tak reagoval na čtvrteční projev ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové, která varovala před státní cenzurou internetu. Jádrem sporu mezi Čínou a USA jsou čínské zásahy proti internetovému vyhledávači Google.

Foto: Profimedia.cz
Tlak proti cenzuře internetu poškodí naše vztahy, varovala Čína USA

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma Čao-sü prohlásil, že americká kritika směřovaná proti cenzuře internetu by mohla poškodit vzájemné vztahy mezi první a třetí největší ekonomikou na světě, které jsou už tak narušené obchodní nevyvážeností, kurzem jüanu a prodejem amerických zbraní Tchaj-wanu.

 

Spojené státy by měly respektovat fakta a přestat proti Číně vznášet nepodložená obvinění.
Ma Čao-sü

 

"USA kritizovaly čínskou politiku správy internetu a nepřímo naznačily, že Čína omezuje svobodu internetu," uvedl Ma v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách čínského ministerstva zahraničí. "To protiřečí faktům a poškozuje čínsko-americké vztahy," dodal Ma s tím, že Peking vyzývá Spojené státy, aby respektovaly fakta a přestaly zneužívat takzvanou svobodu internetu k nepodloženému obviňování Číny.

Vládní noviny píší o informačním imperialismu

Ma Clintonovou nejmenoval, ale její kritikou se zabývá páteční článek anglicky psaného komunistický list Global Times. Nazval ji informačním imperialismem.

Mluvčí čínského ministerstva naznačil, že si čínská vláda nepřeje, aby tento spor zadusil spolupráci s vládou amerického prezidenta Baracka Obamy, která usiluje o podporu Pekingu v oblasti hospodářské politiky i při řešení zapeklitých diplomatických problémů, jako jsou například jaderné programy KLDR a Íránu.

Clintonová v projevu mimo jiné kritizovala internetovou politiku Číny a Íránu a vyzvala Peking, aby vyšetřil stížnosti společnosti Google na hackerské útoky a cenzuru. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků