Hlavní obsah
Vládní vojáci po dobytí pobřežních pozic povstalců na severovýchodě ostrova Foto: Sri Lankan Government/Handout, Reuters

Tamilští tygři se po 26 letech definitivně vzdali

Srílanští tamilští rebelové v sobotu na internetu oznámili, že ukončují boje. Srílanský prezident již v sobotu ohlásil vítězství ve čtvrtstoletí trvající válce proti separatistům.

Vládní vojáci po dobytí pobřežních pozic povstalců na severovýchodě ostrova Foto: Sri Lankan Government/Handout, Reuters
Tamilští tygři se po 26 letech definitivně vzdali

Separatisté na internetu oznámili, že se vzdávají, aby uchránili životy civilistů, které prý bez ohledu masakrovala armáda.

Tygři osvobození tamilského Ílámu bojovali za svůj nezávislý stát se zbraní v ruce od roku 1983. V roce 2007 ovládali asi 15 tisíc kilometrů čtverečních na severu a východě Srí Lanky. Za 25 let bojů si konflikt vyžádal přes 70 000 mrtvých.

Lidé v Kolombu oslavují vítězství tancem a ohňostroji.

Foto: David Gray, Reuters

V hlavním městě Srí Lanky v Kolombu se slaví vítězství nad separatisty od soboty.

Foto: David Gray, Reuters

Srílanský prezident Mahinda Radžapaksa už v sobotu avizoval porážku povstalců. V neděli pak armáda oznámila zabití dalších 70 rebelů, kteří se snažili uprchnout z obklíčení v úzké enklávě ve vnitrozemí na severovýchodě ostrova.

Podle armádního mluvčího byla odvrácena hrozba obří humanitární katastrofy, když se asi 50 000 etnických Tamilů podařilo válečnou zónu opustit. Tamilští tygři ale v neděli v poledne SEČ uvedli, že za posledních 24 hodin bylo v oblasti zabito přes 3000 civilistů. Na 25 000 lidí prý bylo zraněno.

OSN už vyzvala k vyšetření možných válečných zločinů obou stran.

Armáda rovněž uvedla, že zřejmě našla mrtvé tělo vůdce rebelů Vélupilláího Prabhákarana.

58. divize se připravuje na rozhodující bitvu s povstalci, jejichž poslední útočiště v sobotu obklíčila na severovýchodním pobřeží země.

Foto: Srílanská armáda, Reuters

Vůdce tamilských tygrů Vélupilláí Prabhákaran (vlevo) je udajně mrtev.

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků