Hlavní obsah

Tajfun ve Vietnamu zabil 15 lidí a zničil tisíce domů

Vietnam zasáhl v neděli tajfun Xangsane, který provází obrovské lijáky a vichry s rychlostí 180 kilometrů za hodiny. Nejméně patnáct osob zahynulo, přes 400 lidí bylo zraněno a  200 000 jich bylo evakuováno. Tajfun, který u břehů Vietnamu oslábl na tropickou bouři, zničil také 5500 domů

Tajfun ve Vietnamu zabil 15 lidí a zničil tisíce domů

Nejhůř je postižena pobřežní provincie Da Nang. Bylo zničeno několik tisíc budov. Zranění způsobily lidem zejména padající stromy. Místní nemocnice jsou plné lidí, kteří potřebují ošetřit . Už se objevily první případy rabování. Na pomoc bylo povoláno tisíc vojáků a policistů.

Špatná je situace také severně od provincie Da Nang. Lidé z hornatých okresů jsou uvězněni na místě kvůli sesuvům půdy.

Mnoho stožárů s elektrickým vedením bylo poškozeno a řada menších měst se ocitla bez dodávky proudu. Vietnamské aerolinie zrušily 48 domácích spojů a odklonily mezinárodní lety. Ochromena je také železniční doprava a spadanými stromy i sesuvy je zablokována hlavní státní dálnice.

Nejhorší už má země za sebou

Ředitel národního meteorologického střediska v televizi řekl, že "nejhorší už má Vietnam za sebou", ale upozornil občany, že stále hrozí sesuvy půdy, záplavy a silný déšť.

Podle meteorologů bude Xangsane postupovat do vnitrozemí a ještě v neděli by mohl dosáhnout území Laosu, i když zřejmě už ve slabší podobě.

Tajfun Xangsane tento týden usmrtil na Filipínách 94 osob. Dalších 69 lidí je pohřešováno a 81 zraněno. [celá zpráva]

Český prezident Václav Klaus, který je v těchto dnech právě ve Vietnamu, musel kvůli počasí změnit program a urychlit přesun na jih země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků